Běžecké lyžování na Ježníku

Dobrý den,
obracím se na Vás prostřednictvím kontaktu uvedeného na stránkách Lesní správy města Krnova. I na těchto stránkách je uvedeno, že oblast lesů kolem Ježníku patří mezi oblíbená rekreační a turistická místa a jako taková je pravidelně udržována a dokonce doplněna odpočinkovými místy atd. V současné době, v zimním období při mimořádně dobré sněhové pokrývce, jsou turistické trasy i ostatní lesní cesty využívány především početnými běžkaři.

Jako jeden z nich jsem byl nemile překvapen pro mne naprosto nelogickým postupem, kdy byla na mnoha místech, i na těch nejfrekventovanějších úsecích lesních cest, s pomocí těžké lesní techniky pluhem odstraněna vysoká sněhová vrstva s již vyjetými běžeckými stopami. Tento zásah byl proveden po celé šířce lesních cest, a to velmi důkladně, doslova až na kámen.

Řada ostatních širších lesních cest byla bez zjevných důvodů alespoň projeta traktorem a poměrně kvalitní běžecká stopa z nich byla rovněž odstraněna. Běžecké lyžování je tak v současné době v oblasti Ježníku již velmi omezeno. Z dřívější zkušenosti vím, že tento postup je praktikován posledních několik let pravidelně při jakékoliv výšce sněhové vrstvy, bez ohledu na lyžaře a co nejdříve po prvním sněžení.

Je zřejmé, že proklamovaná podpora turistiky a rekreace v této oblasti se tak stává pouhou frází. Žádám Vás proto o vysvětlení takového postupu při údržbě lesních a turistických cest a o případných opatřeních do budoucna.

Předem děkuji za odpověď.
Mgr. Pavel Raida

Odpověď

Vážený pane magistře, chtěl bych Vám odpovědět na Vaši stížnost na prohrnování lesních cest na Ježníku. Jedná se o problém, který se pravidelně opakuje vždy po napadnutí většího množství sněhu. V tu chvíli to vypadá, že existují pouze jen lyžaři a nikdo jiný nemá právo cokoliv v lese pohledávat. Možná, že i lesní zvěř by působila v jejich očích nepředstavitelné škody, pokud by se prošla po lyžařské stopě.

Ono to je ale všechno trochu jinak. Lesní správa má také své úkoly, které se musí plnit v určitých termínech, nebo za určitého počasí. A tak i my vítáme sněhovou pokrývku, která nám umožňuje pálit klest z důvodu vyčištění ploch po kůrovcových těžbách, bez nebezpečí vzniku požárů, pro následné zalesňování v jarním období. Abychom toto mohli provádět, musí se naši pracovníci také nějak dostat do lesa. Zřejmě by asi nebyli nadšeni, kdybychom jim řekli, že se musí do práce dopravovat na lyžích.

Kromě toho, ne všichni jsou vyznavači lyžařského sportu. Jsou tu i pěší turisté, chovatelé psů a pacienti na léčebně na Ozónu, kteří si chtějí také vychutnat zimní prostředí v lese. V neposlední řadě jsou to i myslivci, kteří musí zajišťovat přikrmování zvěře v období strádání.

Abychom předešli těmto problémům, domluvili jsme zhruba před dvěma roky s Klubem českých turistů trasy vhodné pro běžkaře, které se v zimě nebudou prohrnovat a tuto dohodu dodržujeme. Na cestách, které využívají hojně běžkaři a nejsou zahrnuty v lyžařských trasách, jsme vyjeli pouze koleje, abychom se do některých míst dostali alespoň terénním vozem a mohli zjišťovat poškození porostů sněhem a námrazou.

Při tom dojde k poškození již vyjetých stop, které lyžaři vždy přednostně vyjíždějí v kolejích již vyjetých našimi vozy. Kdyby byla stopa vyjeta uprostřed cesty nebo na krajnici, nedošlo by k jejímu poškození a nebylo by možná tolik důvodů ke stížnostem.

Doufám, že když se na moji odpověď podíváte nestranně, pochopíte naše důvody k zimní údržbě cest. Nejsme opravdu nijak negativně zaměření proti lyžařům, ale lesy města Krnova nejsou pralesem ani jinou rezervací, a tak se v nich musí nějak skloubit jak činnost rekreační, tak i hospodářská. Nemůžeme zaměstnancům vzkázat, ať se do práce dostaví, až roztaje sníh a do té doby si na živobytí vydělají jak umí.

S pozdravem
Ing. Ivan Vrátný, Lesní správa města Krnova