Paní Navrátilová má největší podíl na tom, že se tyto věci po definitivním krachu Karnoly v roce 2003 neztratily. Všechny vzácnosti, které dokladují historii krnovského textilnictví, byly shromážděny v jedné z místností podnikového ředitelství.
„Jednalo se o cennou dokumentaci soukenictví od roku 1862. Textilní návrháři vždy museli sledovat světové módní trendy, jezdili po světě a do Krnova vozili mnoho materiálů, z nichž čerpali inspiraci pro vlastní tvorbu. To vše bylo v dezinatuře Karnoly uloženo.
Dále sešity z výuky, originály z 19. století, modely oděvů ručně kreslených na pergamenech, technické předpisy pro výrobu suken a ostatních textilií. Je to nenahraditelná ztráta,“ uvedla několik hodin po požáru Jitka Navrátilová, která v podniku pracovala 30 let.
V roce 2003, když provoz skončil Karnoly, všechny dokumenty shromáždila, popsala, podrobně sepsala a předala městu, aby se nepoztrácely.
„Již v roce 1954 moji starší kolegové zachránili z vlhkého suterénu Larischovy vily mnohé materiály, vysušili je a umístili v podkroví. Když jsme v roce 2003 museli vyklidit budovu, všechno jsme přenesli do jedné místnosti o patro níž.
Po roce 2003 jsem občas spolupracovala s pracovníky muzea a vždy všechny upozorňovala, aby bylo o materiály dobře postaráno, aby nebyly napadeny moly a aby do vzorkové dílny nezatékalo. Byl to poklad, měla jsem za to, že se to bude opatrovat s láskou, dnes to vypadá, že jsem tento poklad snad měla raději zakopat,“ říká bývalá textilní návrhářka.
Naráží tak na problém zabezpečení. Jak byla budova zabezpečena? Fungoval alarm? Vědělo se, že vzorkovna je přístupná ze střechy sousední budovy? Stačilo zde jen vybít okno…