Nebylo to poprvé, co němečtí manželé Brunhilde a Gerd Rotho navštívili Andělskou Horu a u té příležitosti si prohlédli kraj a prochodili velkou část bruntálského okresu. Dříve propátrávali místa známá ženiným předkům spíše soukromě.

Letos v březnu oslovili andělskohorského starostu Miroslava Novotného s přáním, aby se společně mohli setkat s lidmi, kteří žijí v domě, jež do roku 1945 obývala babička Gerda Roth.

„Víte, ony ty dějiny jdou kolikrát mimo kontrolu nás, obyčejných lidí. Kvůli Hitlerovi a válce, kterou Němci prohráli, museli prarodiče do odsunu. Ze Sudet je stěhovali v prvním divokém odsunu v červnu roku 1945. Usadili se v západní části Německa, ale na Andělskou Horu ani na Staré Město nikdy nezapomněli," řekla Brunhilde Roth.

Její babička pocházela z Andělské Hory, dědeček zase z nedalekého Starého Města.

Do Andělské Hory jezdívali manželé Brunhilde a Gerd Roth z Německa též za rodinnou přítelkyní Annou Drlíkovou, jež obývala ve městě dům číslo popisné 163. Tedy stejný dům jako babička a dědeček paní Brunhilde Roth.

„Procházíme s manželem, díváme se, kde co je. V doprovodu starosty Novotného jsme navštívili kostel svaté Anny na Annabergu, ale i městské muzeum na radnici," prozradila Brunhilde Roth. Společně s manželem darovali muzeu historické fotografie Andělské Hory z pozůstalosti po svých předcích, staré brožurky o městě, ale i o Bruntále.

Na oplátku dvojici starosta Miroslav Novotný věnoval hrnečky s městským erbem, motivem kostela na Annabergu a pamětní listy. Největší a nejradostnější překvapení však manžele čekalo při jedné z jejich vycházek v Suché Rudné, a bylo to 12. března, přesně v den pětašedesátých narozenin paní Brunhilde.

U silnice objevili zašlý památník s motivem Ježíše Krista.

„Když jsem tam stála a dívala se na něj, Gerd najednou řekl: je to vůbec možné? Na zadní straně památníku je stále čitelný nápis Na památku Josepha a Anny Johann Geo Hartel z Engelbergu, jak se kdysi Andělská Hora jmenovala," byla u vytržení Brunhilde Roth.

Jsou to jména prarodičů jejího dědečka. „Byla jsem u vytržení, skoro se mi zastavilo srdce. Nešlo potlačit pláč, slzy kanuly samy," ujistila pokračovatelka rodu.