Po naučné stezce Bílá Opava vedoucí malebným údolím chodí turisté už téměř padesát let, zub času se proto podepsal na zařízení. Poslední rok zde stezku obnovovala společnost pro přírodu a krajinu Actaea ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky za přispění řady dalších odborníků.
„Jsme rádi, že jsme měli příležitost obnovovat tak pěknou naučnou stezku, jakou je Bílá Opava. Doufáme, že návštěvníky nezklame její podoba ani nabízené informace,“ řekla předsedkyně sdružení Actaea Kateřina Kočí. „Na stezce se podíleli odborníci z našeho sdružení, ze Správy CHKO Jeseníky, z České geologické společnosti, z univerzit v Ostravě, Olomouci a Brně, z Lázní Karlova Studánka, Lesů ČR, Horské služby a další. Rádi bychom jim za práci a pomoc poděkovali,“ dodala Kateřina Kočí.
Nové informační tabule podají návštěvníkům základní informace o přírodě této jedinečné rezervace a nasměrují turisty k vodopádům a smrkovým pralesům. Poprvé se projít po znovuotevřené trase mohou turisté v sobotu 28. května. Slavnostní zahájení proběhne v 10 hodin u vodopádů u horního parkoviště v Karlově Studánce. Po krátkém kulturním programu si účastníci budou moci stezku projít a prohlédnout si nové informační panely.
„Na trase naučné stezky se na třinácti panelech návštěvníci mohou dozvědět mnoho zajímavých informací o přírodě i historii údolí Bílé Opavy. Stezka je dlouhá šest kilometrů a prochází těsně kolem vodopádů.
Náročnost je poměrně velká, musíte zdolat několik žebříků, mostků a přechodů prudkých svahů. Kromě vodopádů jsou hlavním tématem stezky přirozené horské smrčiny, které jsou v této části Hrubého Jeseníku mimořádně zajímavé. Na závěr pak projdeme horní hranicí lesa do světa horských luk,“ přiblížil vedoucí Správy CHKO Jeseníky Jan Halfar to, co turisty na stezce čeká.
Naučná stezka Bílá Opava byla obnovena i díky Moravskoslezskému kraji a finanční podpoře Evropské unie.