Most v Dívčím Hradu, který vážně poškodila povodeň, se podařilo operativně opravit. „S opravami se začalo ihned po opadnutí vody. Celá jeho konstrukce byla zpevněna. Most byl v minulých dnech uveden do provozu, ale má sníženou tonáž na dvacet tun a je zúžen do jednoho jízdního pruhu. Děkujeme Správě silnic za rychlé zprovoznění této důležité dopravní tepny,“ řekla Božena Mruzíková, starostka Dívčího Hradu.

Mnohé komunikací však po povodni stále zůstávají poškozené a narušené. „V naší obci je komunikace na mnoha místech podemletá. Jednali jsme ze správou silnic a snad se vše povede do zimy vyspravit zatím provizorně. Kompletní rekonstrukce silnice je naplánována na příští rok,“ řekla Martina Jalamasová, starostka Slezských Rudoltic.

Obyvatelé zasažených částí Osoblažska vysouší své domy intenzivním topením a v mnoha případech je čeká důležité čištění a dekontaminace studní, do kterých se dostala voda z řeky. „Situace je skutečně smutná. Povodně se u nás vyřádily více než v roce 1997. Škody se na Osoblažsku se pohybují v řádech desítek miliónů korun, ale zbytek republiky i našeho okresu to nechává zcela v klidu. Když byly zatopené Čechy, tak jsem po vlastním osobním prožitku poslal peníze na konto pro vodou postižené občany. Na nás se teď jaksi zapomnělo,“ uvedl pan Ladislav, který žije na Osoblažsku od druhé světové války.

Lidé postiženi vodou věří, že zima neuhodí příliš brzy. „Pokud přijde rychle zima, tak může dojít k popraskání stěn zatopených domů. Populace na Osoblažsku rychle stárne. Mladí lidé utíkají za prací jinam. Staří nemají tolik sil, aby zvládly následky povodní odstranit během několika týdnů sami,“ dodala Martina Jalamasová.