Pan Jiří z Osoblažska na vlastní kůži poznal, že omrzliny nepatří jen k životu horolezců, polárníků a bezdomovců, ale při extrémně nízkých teplotách se s nimi může setkat téměř každý. Stačí k tomu vlhké rukavice.

,,Když jsem odhazoval venku sníh, promočil jsem si při tom rukavice. Cítil jsem, že mi ruce v rukavicích mrznou, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Chtěl jsem to už mít hotové a jít zase do tepla. Byl sice mráz mínus devatenáct stupňů a foukal studený vítr, ale když se člověk hýbal, dalo se venku vydržet,“ popisuje Jiří jak málo stačilo k tomu, aby si uhnal omrzliny.

Když si doma sundal rukavice, už tušil, že tentokrát něco není v pořádku. „Kůži na rukou jsem měl voskově bílou a necitlivou. Prsty mě brněly a štípaly, ale doufal jsem, že to brzo zase přejde. Ráno jsem se probudil a na prstech jsem měl puchýře a kůže byla fialová. Některé byly bílé a některé tmavé. Nejhorší byly prsty, které mi zčernaly a ztvrdly. To už jsem věděl, že je to se mnou hodně zlé,“ vzpomíná Jiří jak skončil s omrzlinami v nemocnici na kapačkách.

„Teď už mě z nemocnice pustili domů, protože jsem na tom podstatně lépe, ale můžu každému potvrdit, že s omrzlinami není legrace. Hojí se to pomalu, bolí to a pravděpodobně mi na prstech zůstanou následky do konce života. Vytrpěl jsem si dost,“ řekl pan Jiří.

Omrzlina je poškození organismu, které se v mnohém podobá popáleninám. Nejde jen o to, že v obou případech dochází k poškození tkáně extrémní teplotou, ale především u omrzlin a popálenin podobně rozlišujeme stupně závažnosti. Jde hlavně o to, zda byla zasažena jen kůže, nebo destrukce zasáhla i do podkoží.

Omrzlinami jsou ohroženy hlavně nedostatečně chráněné nebo nezakryté periferní části těla, nos, ušní lalůčky, tváře, brada a prsty na rukou i na nohou. V případě rukou jsou prvním varovným signálem necitlivé konečky prstů, možná i lehce nafialovělé nebo bílé.

První stupeň omrzlin se léčí snadno a odezní bez následků. U omrzlin vyšších stupňů už hraje důležitost jak rychle se pacient dostane do odborné péče lékařů. Úspěšnou léčbu je nutné začít co nejdříve, než se v těle rozjedou další destruktivní procesy a komplikace. V nejhorších případech mohou těžké omrzliny skončit amputací prstů i celých končetin.

Zdenka Spurná