Pro obce v Jeseníkách znamená turistika a cestovní ruch nemalý přínos do obecních pokladen a mnohé obce z cestovního ruchu do značné míry žijí. Starostové se proto obávali, že národní park bude znamenat zásadní omezení cestovního ruchu. V Jeseníku proto už koncem září proběhlo jednání, které obavy z velké části rozptýlilo. Jednalo se ale pouze o starosty z části Jeseníků spadající pod Olomoucký kraj.

Na moravskoslezské části Jeseníků je všechno jinak, přístup státních úřadů je zde diametrálně odlišný. „My jsme se opravdu o záměru vyhlásit Národní park Jeseníky dozvěděli z médií. Za Sdružení obcí Rýmařovska jsme tedy požádali ministerstvo životního prostředí o bližší podrobnosti. Už je to řada týdnů a dosud se nám nikdo neozval, nevíme, co si o tom máme myslet,“ uvedl starosta Rýmařova Petr Klouda. „Národní park je rozhodně dobrá věc, ale pokud by měl významně omezovat třeba naše zemědělce a podnikatele, pokud by byl v rozporu s našimi investičními záměry a plány na rozvoj cestovního ruchu, tak bychom rozhodně chtěli s ministerstvem jednat s cílem korigovat záměry a najít přijatelný kompromis,“ dodal starosta Klouda.

Své rozčarování z postupu přípravy vyhlášení národního parku neskrývají ani podnikatelé v cestovním ruchu. „O chystaném národním parku jsem slyšel, ale se mnou nikdo nejednal a podle mých informací nejednal ani nikdo s mými kolegy. Já podporuji ochranu přírody a nejsem proti národnímu parku, ale měl by být vyhlášený tam, kde nejsou vybudovaná turistická zařízení, lyžařská centra, prostě jakákoliv infrastruktura,“ doplnil majitel a provozovatel vleků na Ovčárně Josef Figura.

„Ochrana přírody nesmí znamenat, že z ní vyženeme člověka. Musí to být přesně naopak – přírodu musíme chránit pro lidi,“ podotkl Josef Figura.

(lok)