Útok se odehrál v pátek 13. října večer. Napadený 20letý romský mladík skončil v nemocnici. Podle policie na něj bezdůvodně zaútočil 18letý mladík, který v Česku pobýval více než rok. Policie vyvrátila současně falešné informace kolující po sociálních sítích, že mladého Roma napadla skupina čtyř cizinců.

Podle tvrzení z romské komunity v Rýmařově mělo v případě útočníka jít o Ukrajince. V neděli se na náměstí Míru uskutečnilo setkání svolané rodinnými příslušníky napadeného muže. 

Svědek zachytil demonstraci před rýmařovskou radnicí, kterou svolali příbuzní a přátelé zraněného mladíka v neděli 15. října 2023
Konflikt dvou mladíků v Rýmařově provázely fámy o přesilovce Ukrajinců

Policie případ prověřuje jako těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Že by důvodem napadení byly národnosti obou mladíků, policie nepotvrdila.

"Z doposud dostupných informací máme zjištěno, že k fyzickému útoku podezřelého došlo bez předchozího konfliktu. Podezřelý měl zaútočit opakovaně na poškozeného. Nebylo prozatím zjištěno, že k potyčce došlo z důvodu ať již rasové, etnické či národnostní nesnášenlivosti,” uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková pro web Romea.cz.

"Jedná se o osobu, která v České republice pobývá více než rok a jeho rodinní příslušníci v naší republice mají pobývat již několik let. Je zletilý teprve několik málo měsíců a nemám informace, že by se jednalo o válečného veterána,” vysvětlila pro server Romea.cz.

Ilustrační foto
Útok na základce v Bruntále: dívka pořezala spolužačky nožem

Starosta: Občanům nehrozí nebezpečí 

Starosta Rýmařova Luděk Šimko se sešel s rodinou napadeného mladíka a iniciátory nedělní demonstrace, aby vyhrocenou situaci zmírnil.

"Vzhledem k šířícím se obavám o bezpečnost chceme občany ujistit, že v současné chvíli nehrozí žádné nebezpečí," informuje rýmařovská radnice.

"Celou situaci od počátku monitorujeme a řešíme ve spolupráci s policií a rodinnou napadeného,“ vyjádřil se starosta Luděk Šimko. "Soucítím s rodinou napadeného muže, kterému přeji brzké uzdravení. Byl jsem ze strany policie ubezpečen, že činí všechny možné kroky k dopadení pachatele. V reakci na šířící se obavy na sociálních sítích o bezpečnost v našem městě chci občany ujistit, že jim nehrozí žádné nebezpečí,“ dodal starosta Šimko.

Ilustrační foto
Opilce s 6 promile zachraňovali v krnovské nemocnici, příští den si to zopakoval

Policie po pachateli intenzivně pátrá. V současné chvíli vedou stopy pachatele podle policie za hranice České republiky.

"Policisté v rámci pátrání po 18letém mladíkovi zjistili cestou kolegů z odboru mezinárodních vztahů, že by se měl hledaný nacházet v zahraničí. Dnes jsme podali na státní zastupitelství podnět k návrhu na vydání Evropského zatýkacího rozkazu," sdělila k aktuálnímu vývoji případu vedoucí oddělení tisku Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Pavla Jiroušková.

Obyvateli domů na náměstí Františka Rasche v Přerově incident, při kterém měl na romskou dívenku vytáhnout nůž ukrajinský chlapec, otřásl. Starousedlíci se prý přestávají ve městě cítit bezpečně.
Konflikt mezi ukrajinskými a romskými dětmi uzavřela policie jako přestupek

Zpravodajský server Romea.cz informoval, že policie i starosta Rýmařova intenzivně komunikují s rodinou oběti i s dalšími členy romské komunity, a že situací v Rýmařově se zabývá také zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.