Spor vlekařů Karla Kocourka a Pavla Štanglera o nájem za úzký pozemek napříč celou sjezdovkou už několik let zaměstnává úřady, policii i soudy. Štangler jako provozovatel vleku ve Vraclávku před pěti lety odmítl koupit pozemek pod svou vlastní sjezdovkou, a tak ho restituentka prodala Karlu Kocourkovi, který provozuje vlek v Krnově. Kocourek za svůj pozemek žádá nájem, který Štangler odmítá platit jako příliš vysoký, a od té doby se mezi nimi vleče souboj, který se mnohdy pohybuje na hraně zákona.

Posledním Kocourkovým trumfem bylo, když v prosinci do dráhy vleku na svůj pozemek zaparkoval auto. Byl rozhodnutý náklaďák na sjezdovce ponechat až do jara, aby se lyžaři přes jeho pozemek nedostali vlekem na kopec. Pavel Štangler tvrdí, že právo je na jeho straně, protože je mu bráněno provozovat řádně zkolaudovaný vlek.

Dnes už provozu vleku nic nebrání

Původně spoléhal na to, že soud formou předběžného opatření nařídí odstranění Kocourkova auta ze sjezdovky, aby nedošlo k omezení lyžařů a podnikání, než se spor nějak vyřeší. Nyní se ukázalo, že na soud čekat nemusí, protože v noci ze 4. na 5. ledna, těsně před příchodem sněhu a mrazu, a tedy před zahájením lyžařské sezony, neznámý pachatel náklaďák přeparkoval o pár metrů dál mimo trať vleku. Dnes se už můžou lyžaři bez obav vypravit do Vraclávku, protože sněhové podmínky jsou ideální a v provozu vleku už nic nebrání.

Záhadné přemístění náklaďáku samozřejmě neušlo pozornosti jeho majitele Karla Kocourka, který zalarmoval policii i hasiče. „Během úterní třetí hodiny poledne zazvonil na ústředně hasičů telefon, ve kterém oznámil devětačtyřicetiletý muž únik olejové kapaliny z poškozených hydraulických vzpěr na nákladním vozidle, které se nachází na svahu v Purkarticích,“ sdělila mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.

„Během posledních čtyř let jsem tady již pošesté,“ kroutil hlavou jeden ze zasahujících policistů, který v rámci šetření případu musel po zasněžené sjezdovce pěšky vyšlapat až k autu. V minulosti zde policie třikrát řešila stejnou událost, když neznámý pachatel ze sjezdovky vytrhal sazenice stromků, které na svou parcelu nechal vysázet Karel Kocourek, aby zde obnovil lesní porost.

Nikdo neví jak a kdo auto posunul

U záhadně posunutého auta se setkali policisté s úředníky a s hasiči, kteří zjišťovali, zda neznámý pachatel skutečně způsobil únik oleje. Vedle nich stál nazlobený Karel Kocourek, který odmítl nabídku Deníku situaci komentovat. Hasiči a pracovníci životního prostředí udělali na místě odběry vzorků pro rozbor kontaminované půdy. „Prozatím není tato událost řešena ani jako trestní čin ani jako přestupek. Jak budeme tuto událost kvalifikovat, se rozhodne až na základě výsledků rozboru půdy,“ prozradila Pavla Tušková.

Vlekaři z Vraclávku se dušují, že neví, jak se Kocourkovo auto mohlo posunout mimo dráhu vleku. Přišli dokonce se zajímavou hypotézou, že se náklaďák posunul samovolně. „Možná se tady jedná o vliv extrémních klimatických podmínek. Vezměte si, že například v Bruntále vichr trhal celé střechy, tak proč by nemohl ve Vraclávku posunout o pár metrů auto, zvlášť když je ještě zaparkované z kopce,“ spekuloval jeden z přítomných vlekařů.

Fidel Kuba, Anna Stramová