Proč lidem říkat nepříjemné zprávy před volbami, když to jde i po nich. Možná takovou úvahou se začaly řídit mnohé radnice v České republice. Některé už přiznaly, že regulované nájmy v obecních bytech se od začátku roku 2011 zvýší. Existují však místa, kde se bude vyčkávat až na nové vedení.

Regulace nájmů skončí ve většině krajských měst a ve velkých městech Středočeského kraje v roce 2012. Ve zbytku republiky končí letošním rokem, to znamená, že radnice tam zvyšovat činže bez dohody s nájemníky za současných zákonů už nemůžou. Na budoucím vedení města nechají rozhodnutí o případném zvýšení nájmů například radnice v Olomouci či Brně.

Jinde ale už vědí, že se nájemné od ledna zvýší. Týká se to například Jihlavy. Nájemníci bytu I. kategorie o rozloze 70 metrů čtverečních si tam od nového roku připlatí zhruba 690 korun.¨Hlouběji do kapsy budou muset od ledna sáhnout také například nájemníci obecních bytů v Českých Budějovicích, Plzni, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci a ve Zlíně. „Nájemné zvyšujeme, protože jeho výběr nepostačuje na pokrytí oprav,“ uvedl náměstek zlínské primátorky Miroslav Kašný (KDU-ČSL).

Se zvyšováním nájmů naopak od ledna příštího roku nepočítají například v širším centru Prahy, Karlových Varech, Kladně nebo v částech Ostravy.
Hádka o zákon

Více peněz než letos zaplatí lidé od ledna za nájem v mnoha moravskoslezských městech. Tamní radnice regulované nájemné přímo nezvýší, většina z nich využila maximální možné navýšení dané zákonem už v letošním roce. Nájemníkům ale letos nabídly slevy nebo navýšení rozložily do tří let, aby nebylo skokové. Týká se to například Karviné nebo Havířova. Se zvýšením nájemného počítá také společnost RPG Byty, která na severu Moravy vlastní téměř 45 000 bývalých bytů OKD. Jaké bude zdražení, společnost ale zatím nesdělila.

Po ukončení regulace nájemného bude možné podle platných zákonů výši nájemného určit jen dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Současný občanský zákoník neřeší případ, kdy se obě strany nedohodnou. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) proto nyní chce vládě předložit návrh dílčí novely zákoníku. Ta počítá s tím, že pokud se obě strany na úpravě nájemného nedohodnou, rozhodne o výši činže soud.

S tím však nesouhlasí opozice, především ČSSD. Podle jejich experta Stanislava Křečka je návrh novely právní paskvil. Pronajímatel by totiž například mohl na základě smlouvy schvalovat, koho může nájemce do bytu pustit. Mohl by taktéž v době jeho delší nepřítomnosti vstoupit do bytu a při výpovědi z bytu už by pronajímatel nebyl povinen zajistit náhradní byt. Křeček to včera nazval „pokusem o nastolení policejního státu“.

(ČTK)