VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemníci netuší, podle jakých pravidel jim prodají byty

Bruntál - Nájemníci bytů na Rýmařovské ulici v Bruntále čekají už několik let na stanovisko města k jejich žádosti o odkup bytů v domech s čísly 31,33 a 35. Bojí se, že kvůli novým zásadám prodeje městských bytů, které zastupitelé přijali před více než měsícem, za střechu nad hlavou zaplatí více než by tomu bylo v roce 2006. Rozdíly mohou být v řádech statisíců korun.

20.6.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„První žádost o odkup s podpisy a jmény všech nájemníků jsme poslali 10. listopadu 2006 a nedostali jsme žádnou odpověď. K odkupu jsme se rozhodli, protože se o dům nikdo nestaral. Řekli jsme si, že bychom to zvládli lépe,“ konstatovala Jaroslava Uhrová. Po třech měsících čekání nájemníci z Rýmařovské písemně žádali město o odpověď, ale opět marně. „Pak jsem tam začala chodit osobně a urgovat. Psala jsem i starostovi a první dopis jsme dostali 1. března 2007,“ pokračovala Uhrová. Listina obsahovala popis procesu prodeje.

O několik týdnů později byli nájemníci písemně informováni o tom, že město řeší změnu zásad prodeje městských bytů. „Na úřadě mi v tu dobu řekli, že budou probíhat volby, takže odprodej teď řešit nebudou,“ podotkla zklamaně Uhrová. Příprava nových zásad trvala až do letošního května, kdy je schválilo zastupitelstvo. Nájemníci Rýmařovské ulice proti nim hlasitě protestovali i na posledním zasedání městských zastupitelů, které proběhlo před několika dny.

„V listopadu 2007, když byla podána žádost, se již hovořilo o změnách zásad prodeje bytů. V prosinci 2007 bylo správě majetku měst uloženo zpracovat návrhy nových postupů,“ vyjádřil se k námitkám vedoucí odboru správy majetku města Bruntál Marián Dvorecký. Jelikož dokument na úřad v listopadu 2006 dorazil čtyři dny před zasedáním městské rady, nepodařilo se jej do programu jednání zařadit.

“Tato žádost do rady ani do zastupitelstva nepřišla,“ upozornila městská zastupitelka Ludmila Navarová. To potvrdila i tajemnice úřadu Alena Skácelová. „Přiznali jsme, že se těm lidem neodpovědělo. Na prodej to ale nemělo vliv. Termínově by se to do zasedání nestihlo připravit. Stejně by se to dostalo až do březnového jednání zastupitelstva a to už se pracovalo na změnách zásad prodeje městských bytů,“ konstatovala Skácelová.

Nájemníci domů na Rýmařovské ulici proto teď žádají, aby jim město byty prodalo podle starých postupů. „Byty jsou ve špatném stavu. Máme ztrouchnivělá okna, nejdou utěsnit. Kolikrát jsem přišla v zimě domů a měla jsem dveře od balkónu otevřená dokořán a v bytě sníh. Opadávají nám stropní omítky, smrdí odpady, teplá voda teče většinou jen rezavá. Panely praskají. Nevím, jestli ten byt ještě chci a k tomu ještě za takové peníze, když si spočítám, kolik se bude muset investovat,“ posteskla si Uhrová.

Podle jakých zásad bude město domy na Rýmařovské hodnotit zatím není jasné. „Rada se problémem zabývá, byl na jejím posledním zasedáni otevřen a bude přijato usnesení,“ vyjádřil se ke komplikované situaci radní Jiří Žák.

Zuzana Pršalová

20.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto z loňského ročníku.

Setkání u vánočního stromu v Bruntále provází jarmark

Rýmařov. Ilustrační foto.

Vzniká databáze fotografií Rýmařovska

Na Cvilíně obnovují historické stezky a instalují lavičky

Technické služby Krnov na Cvilíně renovují původní štětové cesty a probíhá zde i obnova stezek, které zde vybudovali už sudetští Němci.

David Galvas: Hokej mi chyběl, Krnov je mi sympatický

/ROZHOVOR/ Letošní sezonu odstartoval obránce David Galvas v barvách druholigového Slezanu Opava. V říjnu se rozhodl svou bohatou kariéru pověsit na hřebík a ze dne na den se stal trenérem.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Čestný člověk

Když jsem na základce chodil do čtvrté třídy, rozmohl se nám v družině takový nešvar.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Školní, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT