Nese nyní důsledky vzniklé odbytou prací již zaniklého dodavatele stavby. Městský úřad ve Vrbně pod Pradědem se chová podle Mirka Tiahniboka k nájemníkům lhostejně, chodí si stěžovat na závady v bytech na Palackého ulici číslo 604, 605 a 606 a žádná náprava situace ze strany radnice jakožto majitele objektů nepřichází.

„Tyto byty byly postaveny v roce 1997 a od té doby jsou v katastrofálním stavu. Plísně po celých zdech, o prasklinách ani radši nemluvím. Opadávají nám zde i eternity ze střech,“ postěžoval si nájemník města Mirek Tiahnibok. Nájemníci sepsali už i petici, v níž žádají, aby se radnice problémy v bytových domech zabývala. Petici podepsalo čtyřicet dva lidí.

Problémy s třináct let starými byty město přiznává. Poslední roky v bytech neustále něco opravuje, postupem času ale zjišťuje, že opravy, které průběžně odstraňuje po nahlášení vad nájemníky nejsou vadami nahodilými. „Jde o vady, jejichž příčina je zřejmě ve špatném projektu, nevím, zda vše uhlídal dozor, a vysloveně odbytá je úloha generálního dodavatele, který používal nevyhovující a podřadné materiály. Navíc jej není již možno dohledat a dovést k odpovědnosti,“ přiblížila situaci vrbenská starosta Helena Kudelová.

Domy se staly kostlivcem ve skříni. Město Vrbno má přitom v majetku i další domy staré třicet, čtyřicet let. Kvůli třem domům na Palackého ulici a jejich nutným opravám logicky zbývá méně peněz na ostatní. V současnosti vzniká znalecký posudek k odstranění tepelných mostů v domech. Vlhkost skutečně v některých příbytcích vytváří plísně, jak vznikají, má odhalit právě posudek.

Neustále jsme objednávali opraváře, ale nikam to nevedlo

„Dlouho jsme se domnívali, že vše je jen otázkou zatečení střechou, objednávali jsme neustále opraváře, po každoročních opravách na střeše, na okapech se nyní však spíše přikláníme k verzi, že za mnohé může prochlazování a následná kondenzace vlhkosti v kritických místech konstrukce,“ konstatovala starostka Helena Kudelová. Kromě toho řešila radnice problém se škvírami ve zdech, špatné střechy, opadávající obklady i okna, která měla příliš tenká skla.

Po krátké době, co domy stojí, již odchází kování oken, bortí se příčky, na kterých jsou umístěny bojlery, u dvou ze tří domů bylo nutné vyměnit celý komplet vstupních dveří. Problémů je ještě daleko víc. „Víme, že stav domů neodpovídá jejich stáří a navíc se jedná o byty, kde jsou uzavřeny s nájemníky smlouvy o budoucí kupní smlouvě na byt,“ uvedla starostka Kudelová. Někteří její kolegové již v zoufalství říkají, lépe by bylo zbourat a postavit znovu.

Závěrem starostka konstatovala, že mezi nájemci bytů na Palackého jméno Tiahnibok není. Bydlí zde u své známé, ale přihlášen není.