Starosta Krnova Tomáš Hradil ujistil, že radní k tomuto rozhodnutí dospěli po pečlivém uvážení. Nájemníkům, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, byl v červnu zaslán nový evidenční list s informací o zvýšení nájemného s tím, že nájemné jim bude zvýšeno od října 2022.

„Nájemné v městských bytech se pohybuje už dlouho výrazně pod realitou na komerčním trhu bydlení. Sazby máme navíc nižší než řada měst v Moravskoslezském kraji. Nárůst by neměl ekonomicky dopadnout na nejchudší domácnosti, mohou žádat úřad práce o příspěvek nebo doplatek na bydlení. Výnos z vyššího nájemného využijeme. V následujících měsících a letech chceme zvýšit tempo investic do bytového fondu a dalších nemovitostí v majetku města,“ uvedl starosta Tomáš Hradil.

Růst o deset korun za metr

V prvním cenovém pásmu to znamená změnu měsíčního nájemného z 55 na 65 korun za metr čtvereční. V druhém pásmu pak z 50 na 60 korun. Zrušeno bude třetí pásmo, v němž se nacházejí domy Albrechtická 156, 160, 162, 164 a 166, Vrchlického 7 a 9 a ubytovna v Chářovské ulici. Domy v Albrechtické přejdou do druhého pásma. Zde základní nájemné stoupne ze 45 na 60 korun. Ve zbývajících domech bude nájemné zachováno v původní výši, tedy 45 korun.

Krnované si v úterý 14. února 2023 mohou vybrat. Valentýn nebo Antivalentýn?
Krnov kromě zamilovaného Valentýna zná také Antivalentýn plný hrůzy

Nájemné se nemění v komunitním domě pro seniory v Kostelci ani v domech zvláštního určení, tedy s pečovatelkou službou, kde zůstává na úrovni 60 nebo 42 korun za metr čtvereční a měsíc, podle toho, kdy byla uzavřena nájemní smlouva.

V bytech, kde bylo vydraženo nájemné pod nově stanovenou pevnou cenu nájemného, bude nájemné zvýšeno na sazbu podle cenového pásma, ve kterém se byt nachází. Pro ty, kteří už dnes platí více, se nic nemění. U obálkových řízení od roku 2022 se základní cena nájemného stanovuje na 80 korun za metr čtvereční.

Poradí s příspěvky na bydlení

„Ekonomická situace postihuje stále více občanů, rodin a domácností. Pokud se někdo ozve, nabízíme pomoc. Třeba příspěvek na bydlení čerpá jen část těch, kteří na něj mají nárok,“ vzkázal starosta Krnova Tomáš Hradil a informoval o zřízení speciální telefonní linky 732 782 366 pro individuální pomoc.

Počet lidí, kteří využijí odborného poradenství sociálních pracovníků městského úřadu, roste. Přicházejí nejen osobně, ale obracejí se s prosbou o pomoc také na krizovou telefonní linku, již město Krnov zprovoznilo v listopadu loňského roku pro občany, kteří se ocitli v obtížné životní situaci nejen kvůli růstu cen energií a základních životních potřeb.

Nehoda mezi Opavou a Krnovem, únor 2023.
Nehoda tří aut mezi Opavou a Krnovem, policie hledá svědky

„Telefonáty evidujeme tři čtyři do týdne, více občanů ale přichází osobně. Asi nejvíc se zajímají o příspěvek na bydlení, mají problémy s nárůstem cen energií a nepochopením vyúčtování energií,“ uvádí vedoucí oddělení sociálních služeb a sociální pomoci Ivo Zdráhal. Přestože se lidé na pracovníky prvoplánově obracejí s problémy souvisejícími s rostoucími životními náklady, rozsah jejich těžkostí je většinou širší. Zájem o poradentství se zvyšuje, protože je stále mnoho lidí, kteří by měli nárok například na příspěvek na bydlení, ale zatím toho nevyužívají.

„Mnozí nevědí, že si mohou svůj příjem tímto způsobem zvýšit, nebo vědí, ale jsou skromní, případně se stydí a nežádají. Dnes se čím dál častěji týkají dávky i rodin ze střední třídy, kde jsou pracující oba nebo jeden partnerů,“ vysvětluje Ivo Zdráhal.

Masopust spojený s průvodem masek a pochováváním basy prošel Radimí u Krnova, 11. února 2023.
Kam za masopustem v regionu? Krnovem průvod projde dnes, v Radimi už slavili

Nárok na příspěvek na bydlení má člověk, jehož výdaje za bydlení přesahují 30 procent čistých příjmů. O dávku mohou žádat lidé bydlící v nájemních, vlastních nebo družstevních bytech i rodinných domech, ale i ti, kdo využívají k trvalému bydlení vlastní chatu či chalupu.

V Bruntále je od března 2016 v nájemních a pachtovních smlouvách, kde bylo schváleno roční nájemné či pachtovné ve výši tisíc korun a více, sjednávána inflační doložka. Týká se to pozemků ve vlastnictví Města Bruntálu.