Turisté však musejí pro letošní sezonu jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí oželet. Největší z technických divů České republiky – unikátní přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách – bude až do konce srpna mimo provoz. Důvodem jsou rozsáhlé opravy a modernizace – první po jedenácti letech, kdy byla dokončena a uvedenado provozu.
Horní nádrž, známá jako mořské oko, v níž je běžně více než dva a půl milionu krychlových metrů vody, musela být kvůli opravám hráze zcela vypuštěna a v minulých dnech se proměnila v jedno velké staveniště. Na jejím dně nyní probíhá odtěžování těsnicího pláště, který byl poškozen tisíci drobných trhlin. Plocha o rozloze devíti fotbalových hřišť musí být vybroušena a znovu utěsněna speciální asfaltobetonovou směsí.
„Rozbory ukázaly, že na původní plášť bylo použito nevhodné kamenivo, které se začalo postupně rozpadat. Neustálé změny tlaku a teplot při napouštění a vypouštění přehrady nedokázala kameninová drť v asfaltu zvládnout,“ vysvětluje ředitel jednotky ČEZ Vodní elektrárny Zdeněk Saturka. Takto prázdnou nádrž mohou návštěvníci vidět jen zcela vzácně. „Kvůli kontrole nádrž vypouštíme jednou za čtyři roky. Nyní je to však poprvé, kdy je zcela prázdná,“ uvedl vedoucí provozu elektrárny Dlouhé Stráně Jan Babák.
Přípravy na náročnou opravu trvaly několik let. Jako dodavatelé byly ve hře pouze dvě firmy, které se jako jediné v Evropě zabývají speciálními technologiemi, jež oprava vyžaduje. Kromě německého Strabagu se o zakázku ucházela ještě švýcarská firma Waló, která výběrové řízení vyhrála. „Toto vodní dílo vzbuzuje velký respekt. Jeho oprava si vyžaduje mimořádné nároky, je to pro nás výzva,“ uvedl manažer švýcarské společnosti Cornelius Torkuhl. Samotná oprava horní nádrže elektrárny spočívá v odfrézování osmi centimetrů stávající těsnicí vrstvy a položení nové. Ta by měla vydržet minimálně příštích dvacet až třicet let provozu.
Poprvé od doby, kdy byla před jedenácti lety přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně uvedena do provozu, se nyní také zastavily obě turbíny. Technici využijí odstávky k modernizaci velínu a dalším úpravám. Celkové náklady na opravu horní nádrže, výměnu řídicího systému a další drobnější úpravy budou činit 360 milionů korun, což podle mluvčíhoČEZ Jaroslava Jurči přestavuje více než desetinásobek částky, jež každoročně šla do elektrárny v posledních letech. Do provozu by měla být znovu uvedena koncem srpna.