Starousedlíci bydleli obvykle v rodinných jednopatrových či dvoupatrových domech. Domy vzaly za své za éry výstavby socialismu po roce 1948, kdy se moci v zemi chopili komunisté.

Je ale pravdou, že rodinné domky ve městě vydržely ještě do sedmdesátých let. To byly časy, kdy malebné domky musely ustoupit nové výstavbě. Komunisté dávali přednost funkčnosti před estetikou. Je pravdou, že domky starousedlíků udávaly ráz města, na druhou stranu po roce 1966 měli lidé zase kde bydlet.

V té době rodinné domky vystřídaly panelové domy, jak se mohou čtenáři Deníku přesvědčit na snímku z konce května roku 2013.

„Vzadu vpravo si všimněte na dobové fotografii autora Stanislava Nováka z Bruntálu budovy dříve okresního úřadu a dnes městského úřadu. Nyní pohled z mostu nad Černým potokem zakrývá panorama panelových domů zvaných Hradčany," řekl bruntálský kronikář a historik Josef Cepek.

Stanislav Novák zachytil Nádražní ulici v Bruntále v roce 1966. Vpravo je ještě vidět budova někdejšího okresního, dnes městského úřadu.

.