Za prostředky pořídili moderní flexibilní cystoskop OLYMPUS, který slouží k endoskopické detekci nádorů močového ústrojí. Nemocnice z vlastních prostředků k cystoskopu typu CYF-5 zakoupila speciální úchopové kleště za 93 tisíc korun.

První urologický cystoskop byl vynalezen před 150 lety, ale stále je na nich co zdokonalovat. Nový cystoskop v Krnově nahradil svého dosluhujícího předchůdce, kterým urologové prováděli stovky vyšetření ročně.

V Ostravě byla vyhlášená smogová situace, 28. prosince 2021.
OBRAZEM: Moravskoslezský kraj dusil smog, takto vypadala situace v Ostravě

„Cystoskop se využívá nejen při diagnostice například obtížného močení, podezření na nádor, či kamínek v močových cestách, ale u mužů, u nichž bylo prokázáno nádorové onemocnění močového měchýře,“ upřesnil využití nástroje primář urologie Jan Pulcer.

Cystoskopie prostřednictvím nového ohebného nástroje je bezpečná a bezbolestná. Endoskopie je osvědčená vyšetřovací metoda. Flexibilní cystoskop plně akceptuje anatomii dolních močových cest muže.

Takto skončila socha Ego v zahradě Domu umění. Zakrytá plachtou. Jestli už je to definitivní tečka za jejím opavským příběhem, je zatím nejasné. 28. prosince 2021, Opava.
Ego v Opavě skončilo pod plachtou, zakryje se asi i plot. Autor chce průzkum

Na nástroj se nanese znecitlivující gel a následně je zaváděn přes močovou trubici a prostatický úsek až do dutiny močového měchýře.

„Urolog v průběhu vyšetření zhodnocuje vnitřní povrch tkání. V případě nálezu podezřelého ložiska může urolog provést současně odběr vzorku k histologickému vyšetření, přičemž tento odběr je pro pacienta nebolestivý. Tento úkon se realizuje prostřednictvím drobných úchopových kleští, které jsou zavedeny přes tubus flexibilního cystoskopu. Patolog následně z odebraného vzorku vyloučí či potvrdí, zda jde o nádorové onemocnění a případně určí jeho typ,“ pokračoval primář Pulcer.

Dvorce vyhrály soutěž Deníku o nejkrásnější vánoční strom a porazily favorizovaný Rýmařov. "We Are The Champions!," neslo se dvoreckým náměstím.
Ve Dvorcích bouchalo šampaňské i ohňostroj. Nešlo jen o strom, ale o Rýmařov

Samotné vyšetření bez odebírání tkáně trvá asi 5 až 8 minut. Jeden až dva dny po vyšetření mohou muži pociťovat pálení při močení, které většinou samo odezní.

„Děkujeme Nadačnímu fondu Muži proti rakovině a také vedení nemocnice za prostředky na pořízení tohoto důležitého nástroje,“ uzavřel primář Pulcer.