První akce, kterou Nadace Terezy Maxové pomohla dětem v našemu regionu, byl Strom splněných přání. Díky ní se podařilo zajistit devadesát vánočních dárků pro děti ze sociálně slabých rodin na Krnovsku, Albrechticku, Osoblažsku a Rýmařovsku a také jedenáct dárků pro děti z azylového domu Chana v Bruntále.
Děti malovaly svá přání
Děti ze sociálně slabých rodin, kterým se věnuje Slezská diakonie, dostaly úkol nakreslit svá přání a napsat, co by si přály najít pod stromečkem.
„Jejich obrázky si mohli prohlédnout návštěvníci nákupního centra Nová Karolina v Ostravě a pak jim zakoupit dárky v hodnotě pět set korun. Začátkem prosince tam proběhl i Vánoční koncert splněných přání, na kterém převzala Tereza Maxová pro svou nadaci dar ve výši tři sta tisíc korun. Část peněz bude použita na podporu služby Slezské diakonie Sociální asistence Krnov, Rýmařov. Nadace Terezy Maxové nás podporuje i prostřednictvím dalších dvou projektů, které budou dokončeny letos v červenci," uvedla Katrin Surovková ze Slezské diakonie, která je vedoucí služby Sociální asistence Krnov, Rýmařov.
Prostřednictvím sociální asistence poskytuje Slezská diakonie pomoc a podporu rodinám v sociálně tíživé situaci. Katrin Surovková představila tuto službu na typickém případu jednačtyřicetileté klientky, která je matkou pěti dětí. Bez ohledu na tíživou finanční situaci před časem manžel tuto rodinu opustil a odjel do ciziny.
„Netušila jsem, že manžel nezaplatil několik měsíců po sobě nájem a tak nás majitel bytu vystěhoval. Ze dne na den jsem se ocitla i s dětmi na ulici. Obrátila jsem se na městský úřad a sociální pracovnice mě zkontaktovala se sociální asistencí Slezské diakonie v Krnově," vysvětlila matka pěti dětí, jak přišla o střechu nad hlavou.
Sociální asistentka Slezské diakonie jí i dětem pomohla zařídit ubytování v azylovém domě Armády spásy v Krnově a současně také vyřídit ztracené doklady.
„Hlavně byl pro mě důležitý občanský průkaz, bez něhož jsem si nemohla vyzvednout na poště ani dávky hmotné nouze. Ty jsme taky vyřizovali s pomocí Slezské diakonie. Sociální asistentka mi pomohla sepsat i žádost o rozvod a výživné na děti," popsala žena v čem spočívá sociální asistence. Soud sice bývalému manželovi vyměřil výživné, ale protože nepřebírá soudní obsílky a nerespektuje nařízení soudu, těžká situace matky se dál prodlužuje.
Dluhy zůstaly, má aspoň byt a jídlo
„Výživné mi platí sporadicky. Dluhy za neplacený nájem bytu mi zůstaly. Musím je sama splácet,protože bývalý manžel se nepodílí na ničem. Pomáhá mi jen asistentka, která mě navštěvuje jednou nebo dvakrát do týdne doma nebo si zavoláme, když je něco akutního. Mohu také kdykoliv za ní přijít i do kanceláře, která sídlí v Krnově na náměstí Míru" dodala klientka Slezské diakonie, které asistentka pomáhá i s hospodařením a při hledáním zaměstnání.
V azylovém domě žena s dětmi strávila téměř čtyři měsíce, než se jí ve spolupráci se sociální asistentkou podařilo sehnat nájemní byt 3 plus 1. „Vánoce jsme už trávili v bytě. Díky Nadaci Terezy Maxové děti dostaly také krásné dárky na vánoční besídce, kterou pořádala sociální asistence. Další problémy ale nastaly před Štědrým dnem, protože mi nebyly doručeny dávky hmotné nouze. Tak mi na sociální asistenci poskytli potravinové balíčky," popsala pomoc Nadace Terezy Maxové dětem a Slezské diakonie v těžké životní situaci.
Krnov, Rýmařov a Albrechtice
Službu sociální asistence zřídila Slezská diakonie v roce 2006 v Krnově hlavně proto, aby co nejméně dětí končilo ze sociálních důvodů v ústavech. Dnes má pobočky také v Rýmařově a ve Městě Albrechticích.
V Krnově sídlí v budově bývalé školy, kde je k dispozici vesele vybavená herna, kancelář i zázemí pro terénní pracovníky. Herna slouží dětem, které si nemohou hrát ve vlastním pokojíku nebo si nemají kde a s kým napsat domácí úkoly, ale také rodičům, kteří sem mohou společně s dětmi přijít.
„Mám pocit, že počet rodin, které potřebují naši pomoc, narůstá. Problém najít práci mají i lidé se středoškolským vzděláním, natož ti bez vzdělání a bez pracovních zkušeností. Než za prací dojíždět, mnozí raději zůstanou na sociálních dávkách," uvedla Katrin Surovková.
„A taky chybí levné sociální bydlení. Pro mnohé rodiny, se kterými pracujeme, je nereálné složit vysoké kauce v nájemních bytech. Bydlení ve městech a ve standardně vybavených bytech je pro ně nedostupné, tak se stěhují do menších obcí Osoblažska a Albrechticka či Rýmařovska. Tam lze najít bydlení levnější, avšak mnohdy nevyhovující. Rodiny se dostávají do určité pasti, když se kvůli dostupnému bydlení odstěhují tam, kde není práce ani služby a děti musí dojíždět daleko do školy," popsala Katrin Surovková jak se v regionech kumulují sociálními problémy.