Policejní zásahové jednotky a také jednotky ÚRN (protiteroristický Útvar rychlého nasazení) musí být připravené splnit úkoly na souši, ve vzduchu i pod vodou. A dokonce i pod ledem.

Nácvik pod ledem vedou ve Svobodných Heřmanicích v zaplaveném lomu Šifry instruktoři potápěčských činností kpt. Roman Kudela a mjr. Martin Kučera.

„Já a dalších asi 23 kolegů – instruktorů speciálních jednotek pro celou republiku – jsme soustředěni na speciálním policejním útvaru Policejního prezidia České republiky, který se jmenuje Odbor speciálních potápěčských činností a výcviku. Má sídlo v Brně a druhé pracoviště ve Frýdku-Místku. Kolega Kučera je šéfem právě toho frýdeckého,“ představil útvar policejních potápěčů instruktor Roman Kudela.

Jeho odbor nevede jen výcvik potápěčů, ale je také výkonným útvarem.

„Provádíme také pátrání po osobách a věcech pod hladinou. Provádíme speciální taktické akce z vrtulníku, takzvané operace voda -vzduch. Jsme současně zaměřeni na činnosti ve výškách i v hloubkách. Naše operační hloubka pro případy nasazení je sto metrů, a to i v uzavřených prostorách, jako třeba v jeskyních nebo pod ledem,“ doplnil Kudela, který s kolegou Kučerou jsou současně také civilními instruktory potápění.

„Věnujeme se také zkoumání zaplavených prostor ve starých důlních dílech, zejména v břidlicové oblasti Opavska a Bruntálska. Můžeme školit snad vše, na co si vzpomenete,“ doplnil Kudela. Tito potápěči jsou i pyrotechnici, kteří vyráží na zahraniční mise.

Již šest let se podílí na odminování řek a jezer na Balkáně. Působí zejména v Bosně a Hercegovině.

„Také jako instruktoři speciálních jednotek každoročně školíme bosenské kolegy a další balkánské jednotky. Je to SIPA, což je tamní protiteroristická jednotka a FUCZ, což je speciální pyrotechnická jednotka. Každý rok absolvujeme kolem šesti zahraničních misí,“ uzavřel Roman Kudela a pak se omluvil, že už si musí jít balit výbavu před cestou do Mexika.