Kalamita s lokálním tornádem napáchala v aleji největší škody za posledních deset let. Podepsala se rovněž na čtrnáctém zastavení křížové cesty, jejímž autorem je bruntálský řezbář František Nedomlel.

„Z 22. na 23. června spadla na čtrnácté zastavení větev lípy z aleje. Byla několikatunová, a tu stříšku usekla, jakoby mačetou,“ popisovat Nedomlel zkázu nad Bruntálem. Řezbář neváhal, a pustil se do práce na stříšce nové. „Jde o takzvaný šindel z modřínového dřeva. Je štípaný z toho důvodu, že musí mít šindel drážky, odvádějící vodu,“ řekl ke zpracovávanému materiálu František Nedomlel.

Dřevo pro stříšku čtrnáctého zastavení křížové cesty na Uhlířském vrchu vyráběl šindelář Vladimír Hlobil z Malé Morávky, respektive Karlovy Studánky. Bruntálský řezbář šindele následně zkompletoval a připravil pro usazení zpátky na Uhlířský vrch. O instalaci požádal řezbář, tak jak bývá zvykem, pracovníky technických služeb.

Domluvil si rovněž firmu, aby mu k zastavení přistavila lešení. „Bez lešení by to nešlo. Pro manipulaci bylo nutné povolat hned čtyři siláky, stříška váží okolo čtyř set kilogramů,“ popisoval Nedomlel, který na stříšce pracoval intenzivně více než týden. A to jen proto, že má se zastaveními křížové cesty dlouholeté zkušenosti.

Nakonec usadil na zastavení kříž. Při práci Nedomlelovi zdatně sekundoval řezbář Jan Vincker z Hranic na Moravě, známý účastník Bruntálských plenérů. „Jen jsem se tak okolo stříšky ochomýtal. Je pravdou, že by si měli kolegové pomáhat,“ skromně při práci konstatoval Jan Vincker.

Kdo by rád viděl jeho dílo, má nyní skvělou příležitost. Řezbář Jan Vincker zve diváky na novou pohádku Čertova nevěsta režiséra Zdeňka Trošky, do níž vyřezal postavu imaginární svaté Kryšpínky. „Postavička je v pohybu, i když ten už není mou zásluhou, dělal ho akademický malíř Boris Masník. Přál bych si, aby se při sledování této pohádky všichni dobře pobavili,“ pozval do kina už při plenéru Jan Vincker.