O Osoblažsku se říká že tam lišky dávají dobrou noc. Divočák na autobusové zastávce je ale i na odlehlé Osoblažsko poněkud silná káva.

Byla to cesta běžnou autobusovou linkou, co ze Slezských Rudoltic vyjíždí v 19.04 a do Krnova dorazí večer před osmou. „Na autobusové zastávce Dívčí Hrad Bažantnice nastupovaly dvě mladé holky. Zdálo se mi, jako kdyby kolem toho nastupování v přední části autobusu nastal nějaký rozruch. Tak jsem se instinktivně podíval ven a nevěřil vlastním očím. Na zastávce stálo divoké prase. Bylo klidné a zjevně se nechystalo k útěku. Tím, že prase nebylo plaché, na mě ta situace působila jako kdyby tam divočák záměrně čekal na autobus. Neviděl jsem, jestli se ty dvě nastupující slečny na zastávce potkaly s divočákem, nebo zda to prase dorazilo k Bažantnici až když už stály v autobuse u řidiče. Rozhodně to na mě nepůsobilo jako nebezpečná situace, spíš byla zajímavá. Napadlo mě, jestli to divoké prase náhodou není ochočené a jestli neuteklo z ohrady, když se vůbec nebojí lidí ani autobusu,“ popsal svůj zážitek na cestě z dožínek Pavel Kuča.

Divoká prasata už začala migrovat i přes den. Díky tomu můžeme pozorovat jak funguje sociální postavení jednotlivých kusů ve stádu. Věkově nejstarší bachyně zaujímá  automaticky vedoucí pozici. Vedoucí bachyně nejenže určuje denní režim celé tlupy, ale ta
Migrující stáda divočáků už můžeme pozorovat i ve dne

Také ze samotných dožínek si odvážel spoustu zajímavých zážitků. Překvapilo ho, kolik Poláků přijíždí do Slezských Rudoltic na Dožínky, když v Polsku má tento náboženský a zemědělský rituál vybudovanou daleko silnější tradici. „Poláci mi vysvětlili, proč jsou pro ně české dožínky tak cool. Líbí se jim, že na rudoltických Dožínkách se to nepřehání s náboženstvím ani s politikou, ale je to úplně normální lidová zábava,“ popsal Pavel Kuča další zkušenost z Dožínek na Osoblažsku.

Dožínky ve Slezských Rudolticích jsou oslavou úrody podle pradávných tradic. 20. srpna 2022
Traktory a zájem lidí: dožínkami ve Slezských Rudolticích poděkovali za úrodu

Na polských dožínkách si běžně burmistrz (vyšší starosta) se sołtysem (nižší starosta) na pódiu půl hodiny navzájem děkují za dekády skvělé spolupráce, a pak další půlhodinu oficiálně vítají vzácné hosty a delegace v čele s marszałkem Sejmu nebo Senátu. Nakonec ještě organizátoři vyjmenují a představí všechny počtené celebranty dožínkové mše až do posledního pomocného faráře. Potom všichni hosté nudí publikum zdravicemi zdvořilostních frází. Ve srovnání s tímto oficiálním pojetím dožínek v Polsku jsou dožínky ve Slezských Rudolticích daleko spontánnější akce.