Zámek ve Slezských Rudolticích v pátek ovládla strašidla. Dlouho připravovaná akce přilákala do zámku spoustu lidí, přestože se večer prázdninová obloha zatáhla a pořádně sprchlo. Pořadatelé tak na poslední chvíli museli upravit program, který se měl z větší části odehrávat u rybníka v zámeckém parku a přesunout rekvizity do interiéru zámku.

Naštěstí se během večera počasí umoudřilo, takže se návštěvníci mohli pobavit také na nádvoří, kde jim strašidelní kuchtíci opékali špekáčky a nalévali pivo nebo limonádu. Ti, kteří měli pro strach uděláno, se vydali na prohlídku zámku, na jehož chodbách potkávali nespočet strašidel různého zaměření.

Byl tady děsivý smrťák, který se po odvážlivcích natahoval kostlivými pařáty, rozkošné víly a bludičky, čarodějnice, hejkal nebo oslnivá bílá paní. Děti se pohádkových bytostí nemohly nabažit a na dobrácké strašení reagovaly nadšenýmjekotem. Redaktory Deníku nejvíce vyděsila stará, shrbená čarodějnice v podání krnovského místostarosty Brunclíka, která se tiše přibelhala neznámo odkud a zastoupila jim cestu.

V dokonalém kostýmu nešel místostarosta vůbec poznat. „Strašíme tady s manželkou, požádal nás o to kamarád, který je jedním z pořadatelů. Do Rudoltic jezdíme pravidelně a máme to tu rádi, takže jsme neváhali,“ vysvětlil dočasnou změnu povolání Michal Brunclík.

Velké úspěchy sklízel veselý hejkal, který strašil vyloženě s gustem sobě vlastním. „Dneska už je hejkalů pomálu, jsem jeden z posledních. Rád straším, nejvíce pořvávám, kvílím a vyvolávám tak v dětech psychické napětí. Některé jsou ale odolné, už to znají,“ prozradil zelenkavý hejkal.

Úplně nejodvážnější zájemci o hrůzostrašné zážitky se pak mohli vypravit do sklepení zámku, kde na ně číhali čerti a oživlé mrtvoly, které se po nich sápaly z temných koutů. Nakonec byli všichni více než spokojení. Akce se pořadatelům opravdu povedla a všichni, včetně dětí, pro něž byla určena především, si ji pochvalovali.

„Je to tu moc hezké, nejvíce se mi líbilo peklo ve sklepě a nejlepší postava ze všech je smrťák. Dokonce se se mnou i vyfotil. Doufám, že tady bude i příští rok,“ těšila se desetiletá Míša. „Celý večer bezplatně organizovali dobrovolníci z řad studentů, kteří tady provázejí, jejich kamarádi, dobrovolní hasiči a další lidé. Snažili jsme se udělat takovou atmosféru, aby si to děti užily co nejvíc a snad se nám to povedlo,“ řekl rudoltický předseda výboru pro kulturu Tomáš Zemba.

„Podobné akce jsou v naší obci třeba. Čím více jich bude, tím líp. V našem kraji, zapomenutém Bohem i vládou, se musíme kulturou zabývat opravdu hodně. Není tady kino ani divadlo a děti přece neprosedí celé prázdniny u počítače,“ dodal Tomáš Zemba.