Jednou z nejoblíbenějších každoročních akcí v Bruntále jsou Velikonoce na zámku. Nejinak tomu bylo v sobotu 12. dubna, tedy týden před velikonočními svátky. Zámek patřil těm, kteří uctívají historické tradice. I těm, kteří se prostě přišli jen tak pobavit mezi stánky u kulturního programu. Děti si nejvíce pochvalovaly velikonoční dílny, v nichž tvořili razítka, vajíčka, tatary nebo perníčky se symboly Velikonoc.

Velikonoční ráj pro nejmenší

Roztomilá byla vystoupení dětí na nádvoří zámku. Vystoupení si připravili předškoláci ze všech bruntálských mateřských škol, Střediska volného času sociálně terapeutických dílen Polárka, základních škol Jesenická, Cihelní a Petrin. S Popletenou pohádkou se předvedli svěřenci Jedničky Základní školy Jesenická. Nechyběla místní Základní umělecká škola a hornobenešovský soubor Nic Moc.

„Taneček a hru na klávesy chystaly dva naše kroužky. Ve sklepeních jsou velikonoční dílny pro děti, pro rukodělné práce, kde tvoří dekorace, perníčky nebo kraslice," řekla ředitelka bruntálského Střediska volného času a pedagožka oceněná titulem Bruntálský Ámos 2014 Jana Franková. „Velikonoce na zámku jsou tradičně výborně připravené," uvedla studentka bruntálského gymnázia Michaela Horváthová.

Michaela Horváthová trpělivě pomáhala dětem s barvením kraslic. Děti namáčely špendlík do barev, jimiž zdobily vyfouklá vajíčka, která si mohly odnést jako dekoraci s sebou domů. Do barvení se s chutí pustil předškolák Jáchym Kól z jihomoravského Drásova. „Jednou namočit, jednou škrtnout," takovou techniku radila dětem gymnazistka.

Vajíčko malovala též Veronika Rusínková z Bruntálu. „Na kluky s pomlázkami se příští týden netěším. S maminkou přichystáme vajíčka a sladkosti," prohlásila prvačka ze Základní školy Cihelní. Uplést tatar z proutků nedalo žádnou práci zručnému chlapci Tomáši Bálintovi ze Základní školy Jesenická. „Tatar mě naučila plést maminka. S tím dnešním půjdu za týden mrskat spolužačky. Ne všechny, jen ty, co si to zaslouží," konstatoval čtvrťák.

Tradice je nutné udržovat

Výstavní prostory zámku nabídly výstavu Osoblažská paličkovaná krajka, a do paličkování se pustila i mladá děvčata. Další výstava dekorací byla ke shlédnutí ve sklepení. Například ozdoby školáků z Rýmařovské ulice, například vajíčko obalované kamínky druháka Pavlíka Čecha nebo vajíčko s látkovými ozdobami osmileté Sáry Domiterové ze Školní ulice. Krásné keramické předměty vyrobily děti z vrbenské i bruntálské Základní umělecké školy.

Na výrobě látkových velikonočních zajíčků se podíleli také klienti krnovské Slezské diakonie, střediska Benjamín. Vybírali knoflíky a jiné doplňky, bez nich by zajíčci nebyli úplní. „Naši šikovnější klienti na zajíčky přišívali a lepili ozdoby," sdělila Dagmar Fojtková, která nabízí při Velikonocích na zámku v Bruntále dekorace pravidelně. Letos přijela i s kolegyní Nikol Benediktovou.

„Cením si pravidelnosti, se kterou pracovníci bruntálského zámku a muzea tuto akci dělají. A samozřejmě i kvality, s níž světí lidové svátky. Kroje, vyřezávání řezbářů, tvoření dekorací, to všechno přispívá ke skvělé velikonoční náladě," vyjádřila se návštěvnice zámku, fotografka a pedagožka Danuše Vanotová. „Bez udržování tradic se lidé neobejdou. Mladým generacím je prostě nutné ukázat, kde jsou naše kořeny, aby přebíraly od rodičů lidové tradice i zvyky."