Osudové osmičky v českých národních dějinách byly tématem jubilejního desátého ročníku zábavného vědomostního klání Hrátky s historií, jenž se uskutečnilo v pondělí 16. června na Zámku v Bruntále. „Letošní rok toto téma přímo nabízí. Téma osudové osmičky se dotklo i našeho okresu,“ konstatoval Tomáš Niesner z bruntálského zámku.

Do vědomostního klání se přihlásilo dvanáct družstev z celého regionu. Své zastoupení zde měla Základní škola z Města Albrechtic, Dvorců a Jindřichova. Zúčastnili se i žáci základních škol v Krnově na Dvořákově okruhu, Smetanově okruhu a ze školy na Žižkově ulici. Z bruntálských škol dorazily děti ze škol na Okružní, Cihelní, Jesenické a Školní ulici. I studenti Městského osmiletého gymnázia z Bruntálu, Gymnázia Bruntál a Gymnázia Krnov prověřili své znalosti.

„Není to soutěž. Zúčastnění mají možnost se podělit se svými spolužáky o informace a vědomosti,“ řekla Dagmar Samsonová, která s dalšími kolegy pedagogy stála u zrodu soutěže a pokračovala: „Když jsme se v kabinetu domlouvali na prvním ročníku Hrátek s historií, netušili jsme, že budou mít takový úspěch a budou tak oblíbené. No a máme tu desátý ročník. Někteří studenti, kteří se dříve zúčastnili, jsou už dnes vysokoškoláky.“

Desátý ročník Hrátek s historií byl v pondělí zahájen v 9 hodin v audienčním sále bruntálského zámku. Tým z každé školy si musel vybrat významný letopočet související s tématem soutěže, připravit si kostým a scénku. „Velice pěknou scénku měla připravenou skupinka ze Základní školy na Cihelní ulici v Bruntále. Měli ji z doby Karla IV, měli moc pěkné kostýmy a scénka byla povedená,“ pochválil žáky jeden z organizátorů Antonín Zgažar.

Tříčlenné týmy musely projít jedenáct stanovišť rozmístěných po celém zámku. Na každé zastávce byly připraveny tři otázky nebo úkoly. Za každou správnou odpověď nebo splněný úkol bylo družstvo odměněno žetonem.

„Výsledek byl hodně vyrovnaný. Byly rozdány žetony v rozmezí mezi čtyřiadvaceti a třiceti. Nevyhlašovali jsme žádné první, druhé nebo třetí místo. Chceme, aby to bylo vnímáno spíš jako zábavná hra. Každé družstvo dostalo diplom a keramický přívěšek na krk,“ dodal Zgažar. Hra se každý rok koná na jiném historicky významném místě v regionu. Na zámku v Bruntále se pořádala už podruhé.

Zuzana Pršalová