Při pohledu na zámecké expozice, plné umění a starožitností, se nechce ani věřit, že ještě před pár lety byl rudoltický zámek uzamčené nepřístupné skladiště.

„Když jsme přišli poprvé na zámek a viděli holé stěny ponurého skladiště, nikdy by mě nenapadlo, že to tu jednou bude vypadat zase jako na zámku, který do Rudoltic láká turisty. Stejný zázrak je pro mě, že kaple už zase vypadá jako kaple, tedy místo pro obřady, bohoslužby a koncerty," řekl kastelán rudoltického zámku Tomáš Zemba při otevírání opravené kaple.

Připomenul, že před chvílí se v ní odehrála první svatba v novodobé historii. Kromě svatby kaple už zvládla i pasování rytířů a koncert.

„Měli jsme tu koncert i loni, takže mohu potvrdil, že se kaple změnila k nepoznání a je to tu moc pěkné," uvedla Jana Sedláčková ze Základní umělecké školy Město Albrechtice, která při slavnostním otevření kaple představila hostům seskupení Optimistet, komorní sbor Cantabile i sólistky Lucii Trautenbergerovou, Elišku Mrkvovou, Annu Mikuleckou a zpěvačky Barboru Dudkovou a Martinu Vaculovou.

Kastelán Zemba připomenul, že kaple a zámek mají co nabídnout díky ochotným památkářům, muzejníkům a restaurátorům. Exponáty do Rudoltic zapůjčily MIKS Krnov, Zámek Bruntál i Zámek v Hradeci nad Moravicí. Mezi prvními pomohli i nábytkáři z Renovy Milotice nad Opavou.

Díky zápůjčkám je zámek plný artefaktů z odpovídajících historických období, včetně děl, která mají vztah ke Slezským Rudolticím.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Zázraky se dějí

Před lety se Slezské Rudoltice postavily ministru zdravotnictví Julínkovi, který chtěl zprivatizovat jejich zámek upravený na skladiště. Samozřejmě jsem jako lokální patriot v souboji státu a obce držel palce Rudolticím. Současně se ale ve mně ozval nedůvěřivý skeptik s námitkou, zda rozlehlé prázdné šlechtické sídlo není pro malou obec velké sousto.

Sice jsme už v našem regionu měli pozitivní příklad, jak si Město Albrechtice poradilo s opravou a oživením linhartovského zámku, ale pesimistický našeptávač mi pořád předhazoval, že takové zázraky se nedějí často. Zvlášť když ve srovnání s Linhartovy je rudoltický zámek podstatně dál od Krnova i od Albrechtic, v sousedství má paneláky a občas do jeho romantických zahrad zavane svěží puch z vepřínů.

Dnes už o víkendech před rudoltickým zámkem musím hledat parkovací místo. Na začátku každé sezony žasnu nad proměnami parku i nad našlapaným kulturním programem. Desítky zámeckých síní jsou plné umění a historie.

Potkávám v Rudolticích turisty z Ostravska i Olomoucka, kteří znají víc historek o hraběti Hodicovi než já.

Jsem šťastný, že jsem se mýlil.

Zázraky se mohou opakovat. Omlouvám se obci s pěti stovkami obyvatel, kterou jsem podcenil. Už nepochybuji, že zámek je ve správných rukou. Tak teď už nám zbývá jen opravit a oživit zámky Jindřichov, Dívčí Hrad, Brantice, Hošťálkovy atd..