Nejen pro recesisty je určena akce Spolku Přátelé Vrbenska s názvem Zámecké čarohrádky na košťatech. „Půjde o celoměstskou kulturní akci, určenou mládeži, rodinám s dětmi a ostatní veřejnosti. Zámecké čarohrádky jsou zaměřeny na udržování a oživování dávných tradic," řekl předseda vrbenského spolku Karel Michalus. Detaily akce pořádané ve stylu sletu čarodějnic doladili organizátoři minulý týden.

Přesto, že se Zámecké čarohrádky na košťatech konají v parku areálu zámečku Grohmann v sobotu 27. dubna od 14 hodin, přípravy jsou už v plném proudu.

Na zámeček přiletí na koštěti

Členové spolku minulý týden na čtvrteční schůzi hledali ty nejlepší nápady, které mohou veřejnost při Zámeckých čarohrádkách na košťatech zaujmout.

Zábavná bude hra s leteckými průkazy, do nichž čarodějnice a čarodějníci zaznamenají, odkud a kam letí. Vymysleli, že kdo na zámeček dorazí s koštětem, metlou, metličkou, košťátkem, smetákem či kartáčkem, neplatí vstupné.

„Věkové kategorie rozdělíme nad pět set let na kostitřasky, nad stovku let na Saxany, a také na benjamínky, tedy dívky na koštěti," uvedl předseda Michalus. Čarodějnice si budou užívat karnevalu masek, ty zdatnější mohou zabojovat o titul miss nejrychlejší Zámecká čarodějnice. Recesí načichlá je i další část programu, v níž se představí inkvizitoři Jeníček a Mařenka jako lovci čarodějnic. Symbolicky upálit chtějí děti nejstarší přítomnou čarodějnici.

Pro děti chystají řadu soutěží

Večer je plánován hromadný odlet čarodějnic, ale ještě předtím přiletí na košťatech spřátelené čarodějnice z Afriky a Polska. Hudební doprovod obstará během veselého odpoledne skupiny Modulor, rybářskou chýši otevře loutkářka Melyna Ciosová z Břidličné.

Na programu je i celá řada soutěží, let na koštěti poslepu přes serpentýny nebo čarostřelba na špejle s čarodějnicemi zapíchnuté do polystyrenu a trefa ping pongovým míčkem.

Zaujmout především děti by mohlo skládání rozstříhaného obrázku čarodějnice a také srážení balonků se zavázanýma očima kouzelnickou hůlkou. Soutěží si budou moct děti užívat daleko víc, odměnou jim budou čokoládové mince, perníky a cukrovinky.

Spolku Přátelé Vrbenska s organizací akce pomohou vrbenští turisté, studenti i cvičenci zumby, hasiči a zástupci polští přátelé z Nise a obce Wilamowice Nyskie.