Je to už čtyři desetiletí, co založil Klubu skalničkářů Campanula Bruntál nadšenec Jiří Kolář. Již zesnulý pedagog založil tradici, kterou členi dodnes udržují.

Obrovskou zásluhu na tom má i dnešní předseda klubu Pavel Hejsek ze Staré Vsi, který do důchodového věku vykonával funkci starosty ve Staré Vsi u Rýmařova. Společně s manželkou Miluší jsou nejen u pořádání každoročních výstav, u svého domku se starají o sedm skalek.

Skalky mají místo mrkve

„V klubu jsem od roku 1987, i když jsme s manželkou skalničkařili už předtím. Od té doby, co jsme v klubu, jsme tuto svou zájmovou činnost mnohonásobně zintenzivnili," řekl Pavel Hejsek, na kterém je vidět radost z každé hezké rostlinky a vzhledného aranžmá. Potom se v roce 2008 manželé stali penzisty a začali v klubu plnit funkcionářské funkce. Od té doby je pěstování skalniček i dalších výpěstků středobodem jejich života.

Sedm skalek, o které se starají vedle svého rodinného domu ve Staré Vsi, představují jenom základ jejich vášně, i když asi ten největší. „Skalky jsou vyloženě rekreační záležitostí. Zcela jsme se zbavili pěstování zeleniny, mrkve, celeru, salátů. Tyto plodiny mají u nás doma azyl pouze ve skleníku," uvedl Pavel Hejsek. Manželům přináší větší radost pěstování netradičních skalniček, bonsají a jiných zajímavých rostlin.

Cítí se víc a víc mladší

„Právě kvůli té radosti se to všechno dělá. Není jen tak, založit si skalku. Člověk musí být i tak trochu estét, aby skalka byla co k čemu. Je to vyloženě o uměleckém oku," vyjádřil se předseda. Sám přiznává, že „hlavou" je v případě skalniček spíše paní domu, on sám se považuje za vykonavatele jejích nápadů.

„Je to opravdu tak. Já jsem ten dělnický kádr v domácnosti. Když manželka řekne: zřiď skalku, tak ji umím postavit. Strom zasadím tam, kam ona mi řekne. Muž má přece ženu poslouchat, tak to má být," usmíval se Hejsek.

Přichází velká radost, když někdo práci a vkus manželů pochválí. „Vždy s manželkou pookřejeme. Doporučuji tento koníček nejen seniorům. Myslím, že každého potěší, když vypěstuje něco krásného nebo vymyslí aranžmá, které se líbí. Snažíme se jít příkladem a do klubu zlákat i nové skalničkáře," dodal předseda.