„K nejčastějším návštěvníkům patří ti, kteří se u nás občas objeví, potom se někam ztratí a po čase se znovu odněkud vynoří. Většinou se zanedbaným zevnějškem a zlozvykem močit nám do postelí,“ konstatuje vedoucí lékařka opavské záchytky Stanislava Vítková.

Policisté občas přivážejí i náhodně opilé lidi nebo řidiče, kteří nějaký alkohol nafoukali při kontrole. Takoví bývají zpravidla slušní, čistí a upravení, i když výjimky se též najdou. Nedávno se objevil opilý střízlík s obličejem, hrajícím všemi barvami. Personálu líčil, jak byl zbitý, ale podle všeho se potloukl při pádech na chodník.

Rozhodně neplatí, že by opavská záchytka byla mužskou záležitostí. Zrovna minulý měsíc hostila čtyřicetiletou ženu z jedné obce na Hlučínsku, která se během noci opila jak zákon káže a tropila neplechu. Napadla svého známého, vulgárně mu vyspílala a ještě mu nafackovala. Přivolaní pacifisté rozkuráženou ženu zpacifikovali a odvezli k vyspání zuřivé opice na záchytku.

Po vystřízlivění ji čekalo nemilé překvapení v podobě složenky na šest set korun. Právě tolik stojí klienta přespání, které nemá s hotelem nic společného.

„Jeden borec nám dluží už 60 000 korun a pořád je z něho nemůžeme dostat. Je to svým způsobem unikát. Dlužníků máme sice hodně, ale řada jich na svůj životní styl umře dřív, než se na tak obrovskou částku dostane,“ konstatuje Stanislava Vítková.

Někteří opilci - amatéři se prý stydí a zaplatí hned na místě, jen aby kolem jejich poklesku nebylo rušno. Jiní si ostudu ani dluhy nepřipouštějí a slyší až na hrozbu soudem. Raději přijdou s peněženkou dřív, než jim u dveří zazvoní exekutor.

Sociálně slabé opilce však nevzruší ani tato možnost, protože kde nic není, nikdo nic nevezme.

Moc těsno nemusí být na záchytce ani o Velikonocích, protože návykové pití není závislé na kalendáři. „Kdo chce pít, pije kdykoliv a nečeká až na svátky. Možná se tu objeví nějaký pomlázkový nováček, který podlehne šmigrustovému cinkotu skleniček a přepískne to, ale žádné velké návaly nečekáme,“ shrnuje doktorka Vítková své letité zkušenosti.