Kostel sv. Benedikta v Kostelci postupně dostává novou střechu i fasádu, a rekonstrukční práce proběhnou také v interiéru. Práce na kostele byly zahájeny letos v květnu, a co týden je na něm vidět nějaký významný pokrok. Ve středu byla jeřábem na střechu kostela vyzdvižena santusníková věž i se zvonem uvnitř.
K věžičce patří i makovice
„Byla vyměněna většina kovových i dřevěných prvků, takže je to spíš přesná replika, než opravená původní věž. Na první pohled si každý všimne, že nová věž má díky měděnému plechu jinou barvu, ale nejzajímavější změnou je spíš nová zlacená makovice. Ta na sanktusníku chyběla od poslední rekonstrukce střechy, která proběhla asi před padesáti lety. Na starších fotkách byla makovice dobře vidět, proto jsme ji podle nich nechali znovu vyrobit. Bez makovice by nová věžička nevypadala dobře,“ popsal nejvýznamnější změny Karel Siuda, zástupce farnosti KrnovKostelec, který na stavbě vykonává technický dozor.
Novou zlacenou makovici pro sanktusníkovou věž vyrobil hodinář Daniel Macháč z Rýmařova, který pro kostel sv. Benedikta rovněž vyrobil hodiny.
Zachráněný cenný gotický zvon
Historicky nejcennější poklad je ukryt uvnitř nové věžičky. Je to gotický zvon, který jako zázrakem unikl mnoha válečným rekvíracím, a dnes je zřejmě nejstarším zvonem na Krnovsku.
„Lano od toho zvonku bylo z věže protaženo až dolů do kaple. Zvonek byl sice plně funkční, ale v poslední době před rekonstrukcí se používal jen příležitostně. Byl určený pro zvonění během slavnostní mše, při pozdvihování,“ dodal Karel Siuda.
Na zvonu jsou sice nápisy i znaky, ale toto archaické písmo dnes už dokáže přečíst jen odborník.
„Je to jeden z nejstarších a nejcennějších zvonů v regionu, který pochází z 15. století. Když za druhé světové války na Krnovsku orgány třetí říše zabavovaly zvony jako surovinu pro vojenský průmysl, zachránilo ho to, že byl malý a z historického hlediska velmi cenný. Určitě bude zajímavé návštěvníkům sv. Benedikta připomenout jeho historii,“ dodal Jan Lednický, specialista na kostelní zvony.
Dokončení celé rekonstrukce sv. Benedikta je plánováno na srpen příštího roku. Celkové náklady na revitalizaci kostela se odhadují kolem deseti milionů korun. Vlastník objektu Římskokatolická farnost KrnovKostelec na ni získala z evropských fondů dotaci přes devět milionů korun. Významně přispěl také Česko-německý fond budoucnosti a město Krnov.
V kostele se nacházejí unikátní rozsáhlé fresky z 13. a 15. století, které již byly kompletně zrestaurovány v letech 2001 až 2007. Tak rozsáhlé a zachovalé fresky nemají ve Slezsku obdoby, proto by opravený kostel v budoucnu neměl sloužit jen místním farníkům, ale otevřít se také pro veřejnost a turistický ruch.