„Loučíme se s létem a vítáme novopečené matky, protože netopýří samice se vracejí z letních porodnic. Už se to u nás začíná docela oživovat. V jeskyni je mnohem větší rušno, než bylo v červenci,“ řekla k pozvánce na sobotní noc vedoucí jeskyně Na Špičáku Evelýna Vozábalová.

Celá akce začíná v devatenáct hodin přednáškou, která bude upravená tak, aby jí rozuměly i nejmenší děti. Po krátkém testíku čekají na děti zajímavé ceny. Ještě předtím si budou moci návštěvníci prohlédnout jeskyni a netopýry.

„Připravujeme i osvětu, jak se chovat k zabloudilým netopýrům, kteří zavítají do příbytků. Jsou to většinou mláďata, která se ztrácejí. Chceme, aby lidé věděli, jak se k nim chovat tak, aby jim neublížili,“ vysvětlila Vozábalová.

Závěr večera bude patřit promítání filmů, poslechu zvuků jednotlivých druhů netopýrů a jejich odchytu do speciálních sítí. Organizátoři akce přitom šijí na netopýry malou boudu. „Chytáme je v místech, kde už jsou zvyklí létat bez sonaru. Letí poslepu, jako když vy jdete potmě v noci po bytě a víte, že tam žádná překážka není,“ podotkla vedoucí jeskyně.