Ostří východu je setkáním, které se speciálním programem překračuje standardní šermířské akce, odehrávající se na hradech a zámcích. Na Sovinci si ho můžete užít v pátek 26. a v sobotu 27. srpna mezi 10. a 17. hodinou.

Po celý den, respektive každou celou hodinu probíhají na hradě ukázky systému bojových technik Musado, užívaný Českou armádou, historický šerm coby bojové umění, Military airsoft, Yong tjun kung fu jako sebeobrana založená na čínském bojovém umění, Skirman – šerm vycházející z kombinace filipínských a evropských umění,

Alternativní zbraně – systém technik užívající k sebeobraně předměty denní potřeby a další podobné techniky. „Armáda České republiky je zastoupena příslušníky 71. mechanizovaného praporu z Hranic a předvede slaňování z věže a hradeb, dále svoji vojenskou techniku a na závěr systém boje z blízka Musado MCS (military combat system), vyučovaný pouze v ozbrojených silách,“ řekl manažer akce David Křížan z občanského sdružení Kirri.

Pořadatelské občanské sdružení se zabývá studiem a výukou bojových umění i pořádáním kulturních akcí. Sovineckou akci pořádá společně se školami bojových umění, pocházejícími nejen z olomouckého kraje. Pro odlehčení bojovně laděného programu vystoupí břišní tanečnice a skupina zabývající se dobovými tanci v historických kostýmech.

Dále si návštěvníci budou moci vyzkoušet dobovou lukostřelnici nebo slaňování z hradeb.