Už brzy ale budou mít k sobě lidé blíž. Obě obce spojí pravidelná linka přívozu. A přivítají ho i cyklisté, kteří okolo Harty rádi jezdí a volali po možnosti dostat se i s kolem na druhý břeh přehrady.

Přívoz už obce spojil, když se o něm rozhodovalo. „Pro zřízení přívozu zvedli ruku všichni zastupitelé v Roudně i v Razové," řekla starostka Roudna Dagmar Staňková.

Obce mají smlouvu o spolupráci, přívoz si nechaly vyrobit v Polsku. Ponesou společným dílem jak náklady, tak se napůl budou dělit i o zisk. I název lodi je výrazem spolupráce, vznikl spojením jmen obou obcí, přívoz se jmenuje Rouza. Vznikla už dokonce i výroční turistická známka.

Poprvé se lidé mohou svézt v sobotu 4. června. „V červnu a v září bude v provozu o sobotách a nedělích, přes léto každý den," uvedl starosta Razové Ivan Fehérvári. Přívoz bude sloužit k přepravě osob, jízdních kol a kočárků, popluje každou hodinu od 9 do 18 hodin. Vejde se na něj deset lidí. Lodní lístek bude stát 30 korun.

Ke kormidlu se postaví kvalifikovaní převozníci. „K obsluze je třeba mít průkaz vůdce malého plavidla. Přívoz bude mít elektrický pohon, na Hartě jsou přísné regule," řekl Miroslav Střelec, který bude jedním z kapitánů a současně kormidelníků přívozu.