Historicky první velkokapacitní výletní loď na Slezské Hartě zahájí sezonu v sobotu 1. června. Loď pojmenovaná Harta je jedinečná svým ekologickým pohonem.

Přehrada Slezská Harta je pro turisty lákavá neporušenou okolní přírodou. Vyhlídkové plavby zde od roku 2010 zatím obstarávala loď Santa Maria pro deset pasažérů. Od letošního roku dostane Santa Maria mladší, ale mnohem větší sestru.

close Novou turistickou atrakci bude mít od června 2019 vodní nádrž Slezská Harta na Bruntálsku. Turisty po ní bude vozit elektroloď, 20. května 2019 v Leskovci nad Moravicí. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

“Nikde v Česku taková loď nejezdí, je ekologická a nebude znečišťovat ovzduší,” vyzdvihl unikátnost lodě Harta hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Harta je vyrobená v Polsku, uveze 45 lidí a posádku.

Harta je ocelovým katamaránem, poháněným elektromotory s celkovým výkonem 2x25 kW. Je dlouhá 17,99 m a 5,06 m široká. Domovský přístav má v Leskovci nad Moravicí.

Spodní paluba je plně bezbariérová a krytá, horní vyhlídková paluba je otevřená. Na lodi je prostor i pro jízdní kola a kočárky. Unikátnost je v pohonu lodě, který tvoří lithiové baterie. Doplňkově je vybavena solárními panely, umístěnými jak na střeše plavidla, tak po jeho bocích.

Provozovatelem lodi je Mikroregion Slezská Harta. Kraj jej podpořil 14 miliony korun, které dal na pořízení lodě. A dalšími investicemi kraj podpořil vybudování zázemí, mola pro přistávání, ale třeba také dobíjecí stanice pro elektrokola. “Slezská Harta je náš strategický cíl v oblasti turistického ruchu v Jeseníkách a myslím si, že stále nedoceněný,” dodal hejtman Vondrák.

Harta bude nabízet vyhlídkové a okružní plavby v předem dané dny, cestující zaplatí podle zvoleného druhu plavby. Devadesátiminutová vyhlídková plavba přijde dospělého na 190 korun. Na okružní plavbě loď z Leskovce popluje na trase Razová, Mezina, Nová Pláň, Roudno a zpět do Leskovce. Cestující mohou kdekoliv nastoupit a vystoupit.

Nejkratší plavba mezi dvěma sousedními přístavy vyjde dospělého na 60 korun, za celý okruh zaplatí 260.

close Novou turistickou atrakci bude mít od června 2019 vodní nádrž Slezská Harta na Bruntálsku. Turisty po ní bude vozit elektroloď, 20. května 2019 v Leskovci nad Moravicí. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

Fotogalerie: Na Slezskou Hartu vyplouvá první velkokapacitní loď

V červnu bude Harta v provozu o víkendech, v červenci a srpnu bude denní provoz, v září a říjnu opět jen o víkendech. Lístky zájemci zakoupí v infocentru v Leskovci nad Moravicí a nebo přímo na lodi. Maximální rychlost lodě je 13 kilometrů za hodinu.

Během měsíce budou nad molem v Leskovci pro veřejnost ještě k dispozici toalety a sprchy. Další investicí, kterou chce Moravskoslezský kraj podpořit turistický ruch má být vybudování cyklostezky okolo celé Slezské Harty.