Přehrada Slezská Harta předvedla, co všechno se může na rozlehlé vodní hladině přihodit. Vytrvalé deště v polovině října zvedly hladinu Harty na maximum. Spolu s hladinou se zvedalo vše, co na ní plave.

Zvedalo se také přístavní molo, které bylo v Mezině instalováno pro elektroloď Harta. Molo patří Mikroregiomu Slezská Harta. Na místě ho drží kovové piloty zapuštěné do dna. Ty za běžné situace vyčnívají nad hladinu. Voda se tentokrát zvedla tak vysoko, že se sloupky ocitly pod hladinou.

Z MEZINY NA DLOUHOU STRÁŇ

Zatopena byla dokonce i informační tabule u přístaviště. Když molo vyjelo z pilotů, už ho nic nedrželo na místě. Vydalo se samovolně na cestu po přehradě.

Mapa Mezina - Karlovec - Dlouhá Stráň.Zdroj: Google Maps

Od mezinského břehu molo doplulo až pod kostel v Karlovci, kde na chvíli uvízlo na mělčině. Pak se ale obrátil vítr a silné vlny hnaly molo zase zpět. Putovalo ramenem Harty proti přítoku od Černého potoka. Po několika kilometrové plavbě skončilo na břehu u mostu pod Dlouhou Strání. Bylo třeba molo dopravit zpět na původní místo.

Na vyprošťovací akci vyplula z Leskovce elektroloď Harta. K ní se přidali také bruntálští vodní záchranáři. Ti na vodu opět spustili svůj motorový člun, přestože už ho měli po sezoně zazimovaný v loděnici. „Oblékli jsme neoprény a šup do studených říjnových vod Slezské Harty. Je to naše práce,“ okomentoval nečekaný podzimní výjezd Jiří Novotný z Vodní záchranné služby Bruntál – Slezská Harta.

ELEKTROMOTORY NESTAČÍ

Než se rozběhla záchranná akce, hladina klesla a molo zůstalo zčásti na suchu. Velká elektroloď Harta se sice pokoušela molo přitáhnout na laně zpět do vody. Její motory na takový úkol ale nestačily. Navíc hrozilo, že se molo poškodí. Bruntálští záchranáři zkusili jiný způsob: molo rozebrali na několik dílů. Vedení obce Mezina jim mezi tím domluvilo zapůjčení obecního traktoru z Razové. „Ještě že jsou mezi námi starosty sousedních obcí tak dobré vztahy,“ poděkovala za pomoc starostka Meziny Stanislava Slováková.

Traktor bez problému posunul jednotlivé díly mola zpět na hladinu. Člun bruntálských vodních záchranářů a elektroloď pak jednotlivé části mola dovlekli ke břehu u Meziny. Tady záchranáři molo přivázali na novém místě, kde zůstane do jara. Nové místo je podle zkušeností bruntálských záchranářů mnohem výhodnější, než to původní, je zde větší hloubka a lepší podmínky pro přistávání.

Autor: Veronika Otáhalová