Zatím ještě nepadla ani úvodní klapka. Přitom už v polovině roku měly být dokončené příběhy, které mají dětem před spaním vyprávět příběhy o bájných postavách z Jesenicka a pomoci tak proslavit region, jako se to kdysi povedlo Krkonošským pohádkám. Necelých šest milionů korun. To je částka, za kterou má režisér Pavel Linhart natočit ve spolupráci s Jiřinou Bohdalovou, Janem Kačerem, Ivanou Chýlkovou, Jiřím Mádlem a dalšími herci třináctidílný večerníčkový seriál s použitím trikových prvků.

Obecně prospěšné společnosti Jesenická rozvojová ani Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ) se ale doposud nepodařilo získat potřebné finance. „Bohužel, těžce jsme sháněli peníze, ale neobjevily se vhodné dotační tituly,“ přiblížil problém Marcel Šos z Jesenické rozvojové. Obcím na Jesenicku se prozatím podařilo uspět s žádostí pouze v Olomouckém kraji, odkud získaly jeden milion korun. Na této částce nyní hodlají stavět.

„Podepsali jsme s režisérem Pavlem Linhartem smlouvu na první dva díly, které se natočí do konce roku,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS). „Budou to ukázkové díly a já doufám, že až to případní sponzoři uvidí, lépe se jim bude přispívat,“ přidal se starosta Lipové – lázní a předseda SMOJ Lubomír Žmolík (ODS).

Možným donátorem by mohla být i Praha 1, která je partnerem celého Sdružení měst a obcí Jesenicka. Starostové předpokládají, že pohádky budou mít velký úspěch. „Jakákoli forma propagace Jesenicka je dobrá,“ míní Žmolík. „Není to špatná cesta ke zviditelnění Jesenicka. Děti si prostřednictvím pohádek zamilují oblast a budou se chtít přijet podívat s rodiči,“ předpokládá starosta Žulové Zdeněk Lučan (nez.).

Ústřední postavou pohádek má být vládce jesenických hor Praděd. Této role se má ujmout Jan Kačer, který už spolupracoval při mluvené verzi pohádek. Stejně tak i Jiřina Bohdalová, která se má ujmout role zlé kněžny.

(dk)