„Vítáme v Krnově hosty, kteří vlastně ani hosté nejsou. Přijeli do míst, odkud pochází, tedy domů. Někteří přijeli do Krnova poprvé, s jinými se zde setkáváme i dvakrát za rok. Tou druhou příležitostí k setkání je tradiční Česko – německý týden.

Hlavním organizátorem těchto akcí je Kurt Schmidt, předseda sdružení německých rodáků z bývalého okresu Krnov. Společně s ním mají velkou zásluhu na přátelských vztazích s německými rodáky také tlumočnice a zastupitelka Ludmila Čajanová a Bedřich Marek, který byl starostou v době, kdy začal proces sbližování původních a současných obyvatel Krnova. Už to pro nás dávno není formální vítání zahraniční návštěvy, ale setkání s přáteli,“ uvedla Renata Ramazanová, která například v květnu společně s oběma místostarosty jela do Německa osobně popřát Kurtu Schmidtovi k osmdesátým narozeninám.

Tentokrát kromě rodáků, kteří mají kořeny na Krnovsku, poprvé přijeli do Krnova také Němci, kteří před válkou měli domov na polské straně hranice, na Hlubčicku. Proto se část turistického a vlastivědného programu odehrávala také v Polsku.

„Z naší spolupráce se zástupci Krnova před čtrnácti lety vzešla akce, která původně měla název Německý týden. Pak se z ní stal Česko - německý týden. Možná už brzy se z ní stane česko – německo – polský týden, protože lidé těchto tří národností mají své kořeny zde, v tomto regionu,“ komentoval to Kurt Schmidt, předseda spolku Heimatkreis Jägerndorf, jehož název lze přeložit jako Domovský okres Krnov.

Schmidt vyjádřil lítost, že tentokrát se už při návštěvě Krnova nemohl setkat se zesnulým Jaroslavem Vrzalem, který se jako místostarosta také významně podílel na dobrých vztazích s německými rodáky. Tato organizace sdružuje zhruba 120 pamětníků, kteří stejně jako Schmidt museli po válce Československo opustit.

„Bohužel jsem se už nesetkal s panem Vrzalem na radnici. Půjdu ho navštívit aspoň na hřbitově,“ povzdechl si Kurt Schmidt.

Narodil se v evangelické rodině v Heřmanovicích, dětství prožil v Krnově na Cvilíně, a po odsunu se v Německu stal středoškolským profesorem historie, latiny a mezinárodních vztahů. Ve výslužbě se stal předsedou organizace Němců z Krnovska a začal usilovat o usmíření mezi národy a překonání starých křivd mezi současnými a bývalími obyvateli Krnova.

„Naše výprava má základnu v Domašově, a odtud vyrážíme na vlastivědné a turistické výlety hlavně do Jeseníků, ale také do Polska. Při návštěvě v Krnově jsme také jednali o programu letošního česko – německého týdne. Jeho hlavním hostem bude významná německá spisovatelka Ingrid Ulbrich,“ uvedl Horst Kaller, který se cítí doma v Krnově i v Německu.