V těchto partiích sice není sněžení ničím výjimečným ani v květnu, jenže se zvedl vítr, který si pohrával se zhruba třiceticentime­trovou bílou vrstvou tak, že vysílač s restaurací odřízl od světa. Sníh by naopak mohl potěšit běžkaře. Na víkend chtějí tamní podnikatelé nachystat trasu z Ovčárny na Švýcárnu.

„Kdyby nefoukal vítr, leželo by tady dvacet centimetrů sněhu. Bohužel vítr dělá návěje vysoké až metr a půl. Cesta z Ovčárny na Švýcárnu a na Praděd je nesjízdná,“ popisoval ve středudopoledne provozovatel restaurace na vrcholu hor Tomáš Hrazdil. „Jsme odříznutí od světa, protože zimní technika je odvezená. Ve středu jsme ještě projeli, ale přes noc se vytvořily velké návěje. I horská služba měla problém se k nám dostat na sněžném skútru,“ líčil.

Kvůli sněhové kalamitě na Pradědu zvažuje, zda nebude muset zrušit víkendové pobyty turistů. „Byly by komplikace sem hosty dostat a hlavně bychom jim pak neměli co nabídnout. Ještě vše zvažujeme. Záleží, jak se bude situace vyvíjet dále,“ uvedl Hrazdil.

Na Pradědu není sníh v dubnu ničím překvapivým. Ani v květnu. „To, že po dvou týdnech z ničeho nic napadne dvacet centimetrů sněhu a udělají se takové návěje na cestě, to ale zvykem není,“ poznamenal.

Podle meteorologů by ve vyšších polohách hor mělo sněžit i v pátek a sobotu. Nic vydatného, spíše přeháňky. Sníh by ale měl vydržet, protože teploty půjdou v noci pod bod mrazu a během dne těsně nad nulu. „Vítr bude slabý, maximálně kolem pěti metrů za sekundu,“ uvedl Petr Drobek z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě.

To by mohlo potěšit vyznavače běžek. Provozovatelé horských areálů totiž uvedli, že na víkend chtějí upravit sportovci vyhledávanou běžeckou stopu.

„Domlouvali jsme se s vedoucí Švýcárny, že upravíme stopu pro běžkaře. O víkendu to bude sjízdné až na Švýcárnu. Napadlo na třicet centimetrů a stále padá,“ informovala Marie Figurová ze Sport centra na Ovčárně. „Sněží poměrně hustě, byl tady sypač odhrnovat. Sníh by měl do víkendu určitě vydržet,“ dodala.