Do Bruntálu přivezli zástupci nemocnice první várku nových testovacích sad ve středu. „Během informační schůzky seznámili zástupci Agellab sestřičky z odběrového místa s novými sety a proškolili je v technice odběru vzorků u pacientů, kteří si RT-PCR testování ze slin zvolí. Od středy si pak pacienti indikovaní hygienickou stanicí či lékařem, mohou vybrat, zda preferují klasický stěr z nosohltanu, či testování ze slin,“ informuje místopředsedkyně představenstva společnosti Agel Marcela Kadlecová.

Odběr vzorku ze slin je velmi jednoduchý. „Stačí dodržet následující podmínky: alespoň 10 minut před odběrem nekouřit, nepít, nejíst, ani nežvýkat žvýkačku. Při odběru párkrát zakašlat do roušky a vyplivnout sliny do trychtýřku. Doba vyhodnocení výsledku testu ze slin je totožná s testováním pomocí stěru z nosohltanu, tedy 24 až 48 hodin. Výsledek obdrží pacient formou SMS zprávy a emailem,“ doplňuje Kadlecová.

Špitály bojují s nakaženým personálem. Kovidová ARO jednotka v nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice.
Bez nouzového stavu hrozí v MS kraji kolaps zdravotnictví. Bude to do 14 dní

Kromě PCR testů, které jsou určeny pro pacienty indikované krajskou hygienou nebo praktickým lékařem, nabízí na odběrovém místě Nemocnice Agel Podhorská v Bruntále také antigenní testování veřejnosti zdarma (testy jsou hrazeny ze zdravotního pojištění).

Antigenní testování probíhá výtěrem z nosohltanu a výsledek je k dispozici do 20 minut. Na antigenní testy se občané mohou přihlásit každé tři dny pomocí reservačního systému. Odkaz na reservační systém zveřejnila nemocnice také na svých webových stránkách.