Petr Kopřivík konstatoval, že je stav nemocných akutní respirační infekcí v současné době nízký právě proto, protože je teprve začátek sezony. „Očekávám, že se počet nemocných bude postupně zvyšovat. Zda přijde epidemie chřipkových onemocnění a jak bude velká, je těžké dnes spekulovat,“ řekl Petr Kopřivík. Vyjádřeno čísly, v současné době nemocnost na akutní respirační infekce nedosahuje ani hodnot kolem tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel.

Výskyt chřipkových onemocnění je nyní zcela výjimečný. „V současnosti neevidujeme žádné případy chřipky,“ potvrdila bruntálská praktická lékařka pro dospělé Klaudie Mazalová. Ve své ordinaci aktuálně vyšetřovala pouze jednoho člověka s podezřením na chřipku, ale ten pobýval pracovně v cizině, odkud si zřejmě onemocnění přivezl.

Jako preventivní opatření doporučuje epidemiolog Petr Kopřivík stravu s dostatkem přírodních vitamínů i otužování: mezi faktory podporující vznik respiračních onemocnění totiž patří například i časté přechody z vyhřátého vnitřního prostředí budov do chladného vzduchu venku a zpět. Je možno užívat i různé doplňky stravy a vitaminové preparáty, prodávané v lékárnách, ale jen v případě, že tvoří doplněk k vitamínům přírodním, nebo na základě lékařského doporučení.

„Samotné užívání těchto preparátů však případnému onemocnění nezabrání,“ upozornil Kopřivík. Proti chřipce doporučuje preventivní očkování. Právě nyní je vhodná doba na to, nechat se očkovat. Očkovat by měly zejména starší osoby s různou mírou zdravotních komplikací. Zdravotní indikaci k očkování by však lidé měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. U ostatních zdravých lidí je očkování proti chřipce dobrovolné a očkovací látku si tak musí koupit.

„Počet lidí, kteří se každoročně nechávají proti chřipce naočkovat je poměrně nízký ve srovnání s vyspělými zeměmi. Proto i tady doporučuji raději podstoupit očkování, než riskovat případné komplikované chřipkové onemocnění,“ vyzval Kopřivík.