Při návštěvě Brantic by vám rozhodně neměl uniknout místní zámek, který byl roku 1576 vystavěn na místě bývalé tvrze kancléřem krnovského knížectví Jeronýmem Reinwaldem a začátkem 18. století pak přestavěn Bohumilem Trachou z Březí do barokního stylu. Společně s parkem vás uchvátí asi 500 metrů západně od obecního úřadu.

Úspěšný boj

Před pár lety jsme sledovali společný boj Brantic, Dívčího Hradu a Slezských Rudoltic s ministerstvem zdravotnictví o vlastnictví zámků. Za bývalého vedení obce s panem starostou Vlastimilem Machů si obec Brantice nakonec svá práva obhájila a zámek získala. Dnes už je brantický zámek v soukromých rukou. Privatizace mu rozhodně prospěla. Je radost se podívat na krásně opravenou fasádu. Obec si spolupráci s majitelem zámku pochvaluje.

Zámek, zámecký park, sportovní areál a řeka Opava vytváří v Branticích pozoruhodný celek.Zámek, zámecký park, sportovní areál a řeka Opava vytváří v Branticích pozoruhodný celek.Zdroj: Deník/František Kuba

Starosta Brantic Vladimír Dofek je spokojený, že zámek privatizoval úspěšný podnikatel ve stavebnictví, který předem věděl, do čeho jde a co obnáší rekonstrukce tak velkého objektu.

Starosta Brantic Vladimír Dofek.
Starosta Vladimír Dofek: Potěšili mě výletníci, kteří objevují krásy Brantic

„Měli jsme štěstí, že zámek našel solventního a zodpovědného majitele. Zámky se stavěly jako reprezentativní sídla, takže si těžko umím představit, jak je převést na výdělečný projekt. Já bych tak obrovskou stavbu nechtěl ani zadarmo. Proto jsem měl obrovskou radost, když soukromý majitel hned začal s rekonstrukcí. Zvenku už měl zámek komplet opravený, a začínal vevnitř. Teď už má zámek druhého majitele, pana doktora z Ostravy. Ten se také snaží o oživení zámku a má zájem při tom spolupracovat s obcí, která vlastní zámecký park,“ shrnul starosta Dofek osudy brantického zámku v poslední době.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Na konci článku najdete MAPU VŠECH MÍST, která jsme letos v rámci seriálu DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ navštívili.

Romantické svatby

Na krásně opravený zámek je nejlepší výhled ze zámeckého parku. Toho už si všimli také mnozí snoubenci, kteří mají zájem o svatbu v romantickém prostředí. Po linhartovském a rudoltickém zámku se také okolí zámku Brantice stalo vyhledávaným místem, které se dobře vyjímá na svatebních fotkách.

„Současný majitel počítá s otevřením zámku veřejnosti. Plánuje kulturně společenské využití, vinárnu, restauraci, velkou reprezentativní místnost, kapacity pro ubytování hostů, bezbariérové přístupy. Věřím, že takovou nabídku lidé dokážou ocenit. Už dnes má zámecký areál mezi svatebčany značný věhlas,“ doplnil starosta Brantic, který si pochvaluje spolupráci s původním i současným majitelem zámku.

VEMAT-CZ v Branticích vyrábí široký sortiment šňůr a gumiček. V době pandemie zde linka chrlila pruženky do respirátorů. Doplňkovým sortimentem jsou pomůcky pro včelaře.
Zakladatel textilky z Brantic: Češi zpřísnili pravidla sami a svedli to na EU

„Zámecký park prošel velkou obnovu zeleně z projektu "Obnova kulturní památky zámecký park Brantice-Fáze I“. Máme společný zájem, aby park a zámek tvořily krásný a dobře fungující celek. Oázu klidu a relaxace. Chceme dát lidem důvod, aby chodili do zámeckého parku. Hned vedle mají zázemí pro sportovní vyžití. Je tam prostor pro přírodní kluziště, tenisové, volejbalové i travnaté dvě fotbalová hřiště se sociálním zázemím a také dětské hřiště. Budeme rádi ,že se někdy přijdete podívat do Brantic,“ uzavřel pozvánkou starosta Vladimír Dofek.

K TÉMATU

Obec Brantice je tvořena dvěma místními částmi - Branticemi a Radimí a jejím katastrem protéká řeka Opava. Brantice žijí bohatým společenským životem, o který se starají místní spolky. K nejaktivnějším patří Český červený kříž, TJ Sokol Brantice a TJ Sokol Radim, Branticko-radimské klubíčko, SRPŠ při ZŠ a MŠ Brantice. Navíc se obec může pochlubit také dvěma sportovními areály – areál v Branticích nabízí ke sportovnímu vyžití hned dvě fotbalová hřiště a tenisové kurty, dětské hřiště i volejbalové hřiště či přírodní kluziště s umělým osvětlením. Další dětské hřiště je na dolním konci obce ve směru na město Krnov. Areál v Radimi pak disponuje volejbalovým a dětským hřištěm. Blízké lesy a kopcovitý terén doslova vybízí pro pěší turistiku, houbaření a projížďky na kole, jelikož přes obec vede také cyklostezka z Krnova do Kružberku.