Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na náměstí ve Vrbně architekt navrhuje dvě kašny

Vrbno pod Pradědem - Z přestavěného náměstí sv. Michala má vzniknout přirozené centrum Vrbna, radnice zde chce pořádat jarmarky a další kulturní a společenské akce.

26.3.2009 7
SDÍLEJ:

Olomoucký architekt Zajíček.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Peníze získané z dotací by mohly ve Vrbně pod Pradědem posloužit přestavbě náměstí sv. Michala na společenské centrum města. Radnice o peníze z dotací už požádala. „Vzniknout má rekonstrukcí skutečné náměstí ve Vrbně, které zatím městu chybí,“ řekl olomoucký architekt a tvůrce projektu František Zajíček.

Kolem historického centra před kostelem sv. Michala má vzniknout největší rovná veřejně přístupná plocha, kde by se měla v budoucnosti odvíjet většina místních akcí. Starostka Helena Kudelová to potvrdila: „Na náměstí umístíme třeba vánoční strom, v plánu jsou jarmarky a podobně.“ Požadavkem je, aby se měli lidé kde scházet a bylo to na důstojně upravené ploše. Chybět nemají obchůdky ani další vyšší vybavenost, která má přilákat domácí i turisty. „Pokud náměstí přiláká, myslím si, že místní živnostníci budou mít sami snahu podnikání na sv. Michalu podchytit,“ uvažoval František Zajíček.

Jeho projekční architektonická kancelář dostala od radnice zadání na řešení náměstí, které zpracovala hned v několika variantách. „Poslední počítá s kamenným náměstím doplněným další kašnou a městským mobiliářem, aby vše fungovalo jako celek pro místo k setkávání,“ sdělil František Zajíček.

Na téměř kruhovém náměstí, zleva i zprava nahoře spojeném schodišti, chtějí opravit v rámci rekonstrukce stávající kašnu. „Měla být repasována. Zejména počítáme se zvýšením jejího dna,“ uvedl Zajíček. Pod zvýšeným dnem chtějí umístit akumulační prostor na cirkulaci vody. Nalevo nahoře uvažují o ponechání zeleně nebo oživení dalším prvkem. „Myslíme si, že by tam měla být další kašna. Uvažuje se o vyšší vybavenosti v podobě obchůdků v přízemí panelových domů. Předsadit před domy do prostoru prodejny je v návrzích jedním z řešení,“ doplnil architekt Zajíček.

Za kostelem projektanti plánují parkové úpravy, které vylepší drobnou architekturou, pergolami, lavičkami, parkovišti, zvedat terén hodlají minimálně. Kostel vlastní církev, architekti ani město se proto jeho úpravami zabývat nemohou. Architekt zpracovával také studii na veřejnou knihovnu, či víceúčelovou halu ve Vrbně pod Pradědem.

„S tímto krajem jsme spjati už delší čas. Dělali jsme poutní kostel Maria Hilf a Zlatokopecký skanzen ve Zlatých Horách, chystáme projekty pro tamní mistrovství pro příští rok,“ pochlubil se architekt Zajíček.

#nahled|https://g.denik.cz/75/f4/vrbno_kasna250309_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/75/f4/vrbno_kasna250309.jpg|Ke stávající kašně architekt navrhuje postavit ještě jednu.#

Autor: Karel Janeček

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení