Karikaturista, malíř, ilustrátor. To všechno je Jiří Bernard, který se se svým dílem nyní představuje na zámku v Linhartovech.

Umělec, který začínal s klasickou malbou a krajinami, je v současnosti známý především díky svým ilustracím dětských knih nakladatelství Albatros, z nichž mnohé se dostaly i do tak vzdálených zemí jako je třeba Tchajwan. I dnes se svému umění věnuje a kreslí komiksy pro známý Čtyřlístek nebo ilustruje dětský časopis Mateřídouška.

„Při ilustrování vycházím z textu, který dostanu a snažím se jej doplnit a děti pobavit. Inspirace obvykle přichází sama od sebe a většinou právě při práci. Když člověk dělá na něčem zajímavém, často vidí, jak by to mohlo pokračovat," svěřil se Jiří Bernard a pospíchal na svou autogramiádu, kde už čekali nedočkaví zájemci o památku na setkání s tímto všestranným umělcem.

Africká zvířata

Linhartovský zámek si můžete užít nejen pohledem na svět očima dětí, ale také s trochou exotiky. Svou sbírku z Afriky představil na vernisáži i Ladislav Mezník. „Přesto, že jsme se s panem Mezníkem občas vídali, neměl jsem nikdy představu, jakou úžasnou sbírku z Afriky má doma a jsem rád, že ji dnes můžeme slavnostně otevřít," uvedl jednu ze stálých expozic kastelán zámku Jaroslav Hrubý.

Autor sbírky ale chválám kastelána oponoval: „Já nejsem ani cestovatel, ani výzkumník, ani dobrodruh, jsem obyčejný pěšák, který se shodou okolností dostal pracovně do centrální Afriky. To, co jsem si dovolil tady zapůjčit, to není žádná cestovatelská kolekce, jsou to jen vzpomínky na tři roky pobytu na černém kontinentě."

Zámek nabízí i netradiční pohled na svět z ptačí perspektivy, díky výstavě fotografií, které nechalo vyrobit město Krnov, aby se tak společně s polskými partnery pokusili ukázat turistům celou oblast Slezska. Čtyři série fotografií nazvané podle ročních období zachycují krásy Krnova, Města Albrechtic, Glubczyc i dalších měst, stejně jako krás přírody k vidění jsou rozhledny, přehradní nádrž Dlouhé Stráně nebo například vodní nádrž Pocheň.

Návštěvníci zámku se přesvědčí o tom, že i známá místa mohou z ptačí perspektivy vypadat zcela jinak.

Pověstnou třešničkou na dortu pak byl koncert Vladimíra Třebického s klavírním doprovodem Jana Gottwalda. Výstavu mohou návštěvníci vidět až do 3. srpna, pak ji vystřídají obrazy Zdeňka Kurečky a Lubomíra Stýskala a fotografie Aleše Foltýna i polských fotografů.

Daniela Husarová