Krnovská grafička Martina Bradová si položila otázku: proč kalendář musí vypadat jako kalendář? Nemohl by vypadat úplně jinak? Tak se stalo, že její kalendáře jsou třeba maskované jako cédéčko.

„Klasické kalendáře má doma každý, takže jsem si už dávno říkala, proč není v nabídce něco opravdu originálního. Asi před patnácti lety jsem na jednom grafickém veletrhu v Německu poprvé uviděla plastové stojánky, které vypadaly jak obal na cédéčko.

Měly úplně stejnou velikost i materiál jako běžné plastové krabičky od cédéček, jen víčko má kloub vylisovaný tak, aby drželo nahoře a mohl se do toho na stole zasadit obrázek," zavzpomínala na svou první inspiraci Martina Bradová, která se zabývá reklamní grafikou. To ještě netušila, jak je těžké jednoduchou plastovou krabičku sehnat.

„Věděla jsem už dávno, že by se mi líbilo využít takový stojánek pro kalendář. Jen mě zaskočilo, jak obtížné je sehnat úplně jednoduchý výlisek. Zvažovala jsem, že si ho nechám vyrobit v lisovnách na zakázku, ale tam je výroba formy tak drahá, že se vyplatí dělat jen velké série," popsala Martina Bradová, jak trnitou cestu musela absolvovat k falešnému plastovému obalu na cédéčko.

Dnes má ve svém portfoliu kromě kalendářů v plastovém CD boxu také dřevěné a kartonové designové stojánky, které sama navrhuje. Právě se pustila do příprav několika originálních kalendářů pro rok 2018, protože pokaždé chce překvapit něčím novým.

.Zdroj: DENÍK / Fidel Kuba

Z jejích kalendářů se Krnovanům nejvíc líbí ty s obrázky krnovského fotografa Stanislava Bačovského. „Stanislav Bačovský často fotil studenty, kantory a školy. Díky tomu jsem se s jeho fotkami seznámila, když jsem připravovala grafickou podobu almanachu krnovského gymnázia. Uvědomila jsem si, jaká je to škoda, aby tak zajímavé fotky jen ležely někde v šuplíku.

Protože kalendáře se vyplatí tisknout už od padesáti kusů, řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám a uvidím, jaký bude zájem. Kalendářů na rok 2016 se prodalo mnohonásobně více, a pořád se někdo ptal, jestli nám ještě nějaké nezbyly," zavzpomínala Martina Bradová na spolupráci se Stanislavem Bačovským, který také nemá o nápady nouzi. S oblibou ve svých fotomontážích propojuje historické černobílé snímky s barevnými fotografiemi dnešního Krnova.

.Zdroj: DENÍK / Fidel Kuba

„Lidé ty kalendáře pochopili jako suvenýr nebo dárek, který potěší krnovské patrioty. Rádi si je kupovali němečtí rodáci i turisté. Byl to často také zajímavý vánoční dárek pro seniory. Protože se takový kalendář snadno vleze do obálky, někteří lidé je posílali kamarádům do Řecka, aby měli vzpomínku na mládí v Krnově", uzavřela Martina Bradová.

Na rok 2017 připravila kromě stojánků s fotomontážemi Stanislava Bačovského také kalendář, který kombinuje barevné fotografie krnovských dominant s černobílými kresbami Nelly Vilímkové. K těm, kdo si na základě inspirace Martiny Bradové vyrobili svůj vlastní kalendář maskovaný jako CD box, patří například krnovské gymnázium.

Tento typ CD kalendáře zvolily ke své prezentaci i okolní obce Zátor a Úvalno, které využily fotografie své obce a krnovská knihovna.