Policejní zprávy z minulého týdne mluví o lidských tragédiích strohou úřední řečí: K opilému klientovi Armády spásy, který odmítal opustit ubytovnu na ulici Čs. armády v Krnově a choval se agresivně vůči jejím zaměstnancům, byla přivolána městská policie. Vzhledem k tomu, že muž byl agresivní a natolik opilý, že nemohl chodit, přivolali strážníci policisty, kteří předali muže do péče pracovníků protialkoholní stanice v Opavě.

„Vzhledem k tomu, že v Krnově protialkoholní stanice není, vozí tam městští strážníci opilce jen výjimečně. K podobným případům voláme v první řadě zdravotníky. Nikdy si nemůžeme být jistí, že opilý člověk nemá ještě nějaká vnitřní zranění. Pokud zdravotníci usoudí, že jejich péče není potřebná, a opilec je v takovém stavu, že ohrožuje své okolí, voláme Polici ČR a ti dotyčného na záchytku dopraví,“ vysvětlil obvyklý postup Městské policie v Krnově její velitel Pavel Moravec.

Někdy na záchytku musí dopravit opilce samotní zdravotníci. „Pokud se osádka sanitky obává, že by pacient při transportu mohl být agresivní, naši strážníci jim poskytují asistenční doprovod. Ale často se také stává, že opilého člověka prostě jen dopravíme domů. I když se statistická čísla o zásazích krnovských strážníků v případech opilců jeví jako vysoká, ve skutečnosti u nás zase tolik alkoholiků není. Našimi „pasažéry“ se stávají stále jedni a titíž lidé. Popisovat podrobnosti, jak mnohdy vypadají naše auta po převozu opilců, by bylo odpudivé,“ uzavřel Moravec.

Za loňský rok vyjeli krnovští strážníci k osobám pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek třistakrát. Rok od roku počet těchto výjezdů stoupá. Na Krnovsku a Bruntálsku není protialkoholní záchytná stanice, takže tyto případy se vozí do Šternberku a do Opavy.

V našem regionu se problémům alkoholiků systematicky věnuje pouze detašované pracoviště psychiatrické léčebny Opava, Doléčovací středisko Horní Holčovice. Ani samotní klienti holčovické léčebny většinou nevědí, že zakladatelem první protialkoholní stanice na světě byl Čech, docent MUDr. Jaroslav Skála.

Alkohol patří mezi nejhorší drogy

Finanční vyčíslení trestných činů zaviněných alkoholem se ve státech Evropské unie (EU) odhaduje na třiatřicet miliard eur ročně. Škody v důsledku řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu představují deset miliard. Alkohol má v EU každý rok za následek 195 000 úmrtí a invaliditu u 12% mužů a 2%žen.

Vliv alkoholu na zdraví lidí je viditelný v řadě oblastí, ročně má za následek 17 000 úmrtí v důsledku dopravních nehod, 27 000 úmrtí následkem úrazu, 2000 vražd, 10 000 sebevražd, 45 000 úmrtí v důsledku cirhózy jater, 50 000 úmrtí následkem rakoviny, 17 000 úmrtí v důsledku neuropsychiatrických obtíží a 200 000 záchvatů deprese. Podle odborníků patří alkohol mezi nejhorší drogy na světě.

Není pochyb o tom, že je podstatně škodlivější než LSD nebo marihuana, a že rychleji devastuje organismus než třeba kokain.A přesto je jeho konzumace nejen přijímána, ale v mnoha případech dokonce společensky nevyhnutelná.

Dita Voznicová