Z někdejšího vyhlídkového a odpočinkového asi pětihektarového prostoru, je dnes zanedbané místo. Město si proto nechalo zpracovat studii, která počítá s investicí několik desítek milionů, na rozsáhlejší práce ale zatím nemá peníze.

„Snažíme se Křížový vrch zviditelnit, má historickou hodnotu. Teď je otázka jakým způsobem. Je to hezké místo určené k procházkám, ale mohlo by být hezčí,“ řekl místostarosta města Petr Otáhal. Vysvětlil, že studie navrhuje rekonstrukci prostoru i staveb, které jsou dnes zchátralé. „Podle projektu by měly být čtyři vstupní brány, za kostelem bychom chtěli vybudovat parkoviště, to by mohlo být hotové zhruba do tří let. Uvažovali jsme, že v prostoru, který kdysi sloužil jako medvědí výběh, bychom mohli mít živá zvířata, například kozy kamerunské,“ pokračoval Otáhal.

Cena celého projektu je okolo osmadvaceti milionů korun, ovšem bez úpravy zeleně. „Zahrnuje opravu budov, altány, brány, dětské hřiště, parkoviště, sociální zázemí, odpočinkové plochy včetně obnovy veřejného osvětlení,“ vypočítala starostka města Zdenka Szukalská. Ovšem studie nemluví o zeleni, která by se musela řešit samostatně. „Projekt na obnovu parku máme nachystaný, budeme se snažit zjišťovat možnosti a jak se postupně budou otevírat dotační programy, pokusíme se v nich uspět,“ podotkla starostka města Zdenka Szukalská.

Město tak zatím plánuje oslovit odborníka přes zeleň, který by dohlížel na její ošetření. „Techniku i pracovní sílu na to máme. Jedna věc je udělat park, druhá věc jsou pak náklady na udržování, chceme jít cestou nižších nákladů. Vše budeme řešit po dílčích částech,“ řekl místostarosta.

Historie místa tyčícího se nad městem a nabízejícího rozhled do široké krajiny sahá až do 13. století, kdy tam původně stával hrad. „Ve 14. století jej ale husité zbořili. Později, v místě, kde stávala kdysi čtyřstranná hradní věž, byla v roce 1875 zasazena pamětní deska, připomínající, že za zřízením parku stál Jindřich Andreas z Frankfurtu nad Mohanem. S výsadbou stromů se začalo v roce 1859 a v roce 1871 s parkovou úpravou. Park byl budovaný jako romantický, Němci si na to potrpěli. Lidé jej tehdy hodně navštěvovali,“ doplnil kronikář města Dušan Novák.

Ti, kteří do Moravského Berouna zavítají, mohou na Křížovém vrchu projít Křížovou cestou se čtrnácti zastaveními nebo využít takzvanou naučnou stezku Křížový vrch a Kočičí vrch. Ta nabízí dvanáct turistických bodů od kostela nanebevzetí Panny Marie, přes park a hrad na Křížovém vrchu, či Luční zahradu, Ondrášov až po Šibeniční vrch.

(paš)