V rámci kampaně Krnov – město mezi řekami se odbor životního prostředí rozhodl společně s krnovskými středními školami a dalšími organizátory uspořádat zábavnou a poučnou akci pro mladší děti.

„Podobná akce proběhla už v minulém roce v městském parku. Letos jsme chtěli děti věkově oddělit, proto jsme si vybrali prostor koupaliště, který je na to dost velký,“ uvedla Jana Vágnerová z odboru životního prostředí Města Krnova.

„Ještě ráno jsem se bála, že nám nevyjde počasí, ale naštěstí se vyjasnilo a celé dopoledne bylo nádherně. Všechno tedy proběhlo úplně hladce,“ dodala spokojeně Vágnerová.

Pořadatelé rozdělili děti do tří velkých skupin, na mateřské školky a první a druhý stupeň.

„Pro menší děti jsme měli připraveny nejrůznější soutěže tematicky související s vodou, pro ty starší ukázky rozmanitých řemesel, první pomoci, a pro všechny pak krnovští záchranáři předvedli záchranu tonoucího nebo hledání utonulého,“ doplnila Vágnerová.

Na koupaliště přišly stovky dětí

Během celého dopoledne přišlo více než osm set dětí, které si „vyučování“ na koupališti nemohly vynachválit. Malé děti soutěžily jako o život a starší žáci zase ocenili možnost prohlédnout si práci Střední umělecké školy varhanářské Krnov a Střední školy průmyslové Krnov na výstavě řemesel a samozřejmě akční podívanou na zasahující záchranáře.

„Nejvíce se mi líbily soutěže a záchrana topícího se člověka. Myslím, že je důležité, abychom věděli, jak se v takové situaci zachovat,“ řekla Katka Křištofová, žákyně základní školy v Krnově.

„Taky jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o vodě, rybaření a druzích ryb tady u nás a mnoho dalšího,“ doplnila Katka.

Většinu soutěží pro malé děti si vzali na starosti studenti a učitelé Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy Krnov.

„Pro děti to byl určitě skvělý způsob, jak strávit předposlední školní den. Zvlášť pro ty malé, které se vyřádily na soutěžích. Pro nás je to zase zkušenost a možnost si vyzkoušet práci s dětmi v praxi,“ prozradil student pedagogické školy Adam Brigula.

Mluvící mrtvola

Se zatajeným dechem sledovali malí diváci záchranu tonoucího, kterému se vydali na pomoc záchranáři v gumovém člunu. Po chvíli jim ale akční scénář rozproudil krev natolik, že tonoucího figuranta v topení povzbuzovali, zdálo se jim totiž, že se topí málo.

Při ukázce vylovení utonulého pak děti, jež stály nejblíže, zaslechly, jak „mrtvola“ se svými kolegy mluví. Některé proti tomu nejdříve hlasitě protestovaly, ale nakonec jeden z nich přišel na to, že v dnešní době se není čemu divit. Zázraky se přece dějí neustále. O zábavu tedy v žádném případě nebyla nouze.

Kampaň „Krnov – město mezi řekami 2010/2011“ probíhá od září 2010 do srpna 2011. Formou mnoha přednášek, besed, soutěží a jiných akcí její organizátoři seznamují občany Krnova s krnovskou vodou – podzemní i povrchovou - řek Opavy a Opavice a v této snaze samozřejmě pokračují. Cílem kampaně je, aby lidé poznali, jak důležitou úlohu vodní živel v Krnově plní například pro rekreaci, sportovní vyžití a že je podstatnou podmínkou pro rozvoj města. „Krnov – město mezi řekami“ navázal na další úspěšnou celoměstskou kampaň „Krnov – město stromů 2008/2009“, která se věnovala zvyšování zájmu občanů nejen o životní prostředí města.