Dana Rulfová z Bruntálu poprvé darovala krev v únoru 1988. Dnes má za sebou už 233 odběrů. To znamená, že 233 krát někomu pomohla. Další dobrovolný dárce na Transfuzní službě v Bruntále Vladimír Buchta má za sebou 223 odběrů.

Oba mají blízko k nejvyššímu vyznamenání Českého červeného kříže za bezpříspěvkové dárcovství krve udělovanému za 250 odběrů. Za jejich dlouholetou obětavost jim v uplynulých dnech poděkovali pracovníci Transfúzní služby v Bruntále. Oběma dárcům je však největší odměnou pocit, že pomáhají a jdou příkladem.

Skauti Krnovské trojky prožili skvělé prázdniny. Budou na ně vzpomínat v sobotu 31. srpna v 16 hodin ve své klubovně v Sokolovně.
Prázdniny končí, skauti mají na co vzpomínat

To je také k dárcovství přivedlo, chuť pomoci. „Jednoduše jsem chtěla a cítila morální potřebu pomoct druhým. Doteď to považuji za pocit k nezaplacení a vážím si toho,“ říká Dana Rulfová a doporučuje každému, kdo uvažuje o dárcovství, aby tento pocit sám prožil. Obdobně to vidí také druhý z rekordních dárců, Vladimír Buchta.

„Samotný odběr je jen malé píchnutí, ale velký a úžasný pocit, který bych přál zažít každému. Byl bych rád, kdyby nás, dárců, jen přibývalo,“ přeje si Vladimír Buchta, který se s ohledem na svůj věk obává, že brzy předá pomyslné žezlo dárcovství dál.

Oba dárci si služby Transfúzní služby v Bruntále nemohou vynachválit, zdůrazňují rodinnou atmosféru a důkladnou péči personálu. „Na odběry v Bruntále se vždy těším, především díky přátelskému kolektivu,“ pochvaluje si s úsměvem Dana Rulfová, která daruje převážně plazmu.

Kočovná divadelní společnost v Krnově na zahradě Flemmichovy vily. Ilustrační foto.
Kočovní divadelníci o národním obrození: Bývali Čechové statní jonáci

Zájemci o darování krve či plazmy se mohou objednávat na Transfúzní službě Bruntál telefonicky na čísle 724 612 667 nebo emailem na adrese evidence.brunal@tsl.agel.cz. I rekordní dárci absolvovali kdysi své první odběry, jak vzpomíná Dana Rulfová: „Odebíralo se 500 mililitrů krve do skleniček za stěnou a omdlel tam 120 kilový muž, kterému pomáhala drobná zdravotní sestra. Mně samotné se to naštěstí nikdy nestalo.“

Ani Vladimír Buchta nikdy netrpěl slabostmi. „Dříve po odběru jsem šel na Praděd nebo na jinou túru a pamatuji si, že můj první odběr jsem zvládl ještě před vojnou, kdy se krev darovala na mobilních stanovištích,“ vzpomíná druhý rekordman.

Příznivci kynologie se sešli na hřišti TJ Sokol ve Vrbně pod Pradědem, kde proběhla přehlídka poslušnosti a obrany. Zorganizovali ji členové Českého kynologického svazu ve Vrbně pod Pradědem.
Ve Vrbně pod Pradědem se konala přehlídka poslušnosti a obrany

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve zahrnuje také lékařské vyšetření a znamená možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr. (ot)