VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Ježníku postaví šest nových domů, místní protestovali marně

Krnov - Krnovské zastupitelstvo prodá velkou parcelu na Ježníku firmě Značky Morava, která zde postaví šest rodinných domků. Protesty místních obyvatel nebyly nic platné.

9.2.2010
SDÍLEJ:

Jaromír Foltýn s krnovskou starostkou Renatou Ramazanovou.Foto: Archiv

Obyvatelé Ježníku proti plánované zástavbě marně protestovali peticí, pod kterou se objevilo přes šedesát podpisů. Zastupitelé Krnova zamítli také další požadavek obyvatel Ježníku, aby výstavbu dalších domů v této lokalitě usměrňoval regulační plán.

Radní Zdeněk Welna je přesvědčen, že bez kanalizace a bez regulačního plánu není Ježník připraven na další domy. Jednou tam nová zástavba bude, ale nejdřív pro ni musíme vytvořit podmínky. Máme velké plány s domky na Kabátově kopci a nezdá se mi, že Ježník v tuto chvíli zvládne dva tak rozsáhlé záměry najednou.

Ježník potřebuje regulační plán, který místní žádali peticí. Lidem, kteří na Ježníku bydlí, jsme dali najevo, že do toho nemají co mluvit. To mě mrzí nejvíc,“ vysvětlil Zdeněk Welna, proč hlasuje proti prodeji pozemku.

Na vzhledu záleží

Zastupitel Jaromír Foltýn, který sám patří k obyvatelům Ježníku, nedůvěřuje vkusu radních, kteří označili záměr Značek Morava za nejlepší. „Rada nám tvrdí, že tato studie je nejhezčí, ale protože jde o subjektivní hodnocení radních, žádám, aby také ostatní firmy, které splnily podmínky výběrového řízeni, dostaly příležitost prezentovat své projekty,“ navrhl Foltýn.

„U některých zájemců o pozemek byl pouze vymezen půdorys staveb, zatímco doporučená vítězná studie byla dopracována do podrobností včetně komunikací a sítí. Její vizualizace umožní vytvořit si představu, jak bude území vypadat po dokončení domků. Pana Foltýna nemusí doporučení rady uspokojovat, protože o tom, komu se pozemek prodá, rozhodnou hlasy celého zastupitelstva,“ popsala situaci starostka Renata Ramazanová a její slova potvrdil také radní Josef Hercig.

Tato studie je o tři sta procent lepší než jiné

„Doporučená studie má o tři sta procent lepší úroveň než ostatní a nejlépe využívá prostor k zástavbě. Měli bychom ale žádat ujištění, že se při realizaci předložená studie už nebude zásadním způsobem měnit. Mělo by to být zakotveno ve smlouvě o prodeji pozemku, abychom měli jistotu, že to nebyla studie zpracovaná pro zastupitelstvo, ale pro realizaci,“ uvedl Hercig.

Zástupce investora Georgios Tavandzis potvrdil, že vizualizace z dílny opavského Studia 38 se může stát součástí smlouvy včetně deklarace, že jeho firma hodlá postupovat v souladu s touto vizualizací. Současně ale upozornil, že nemůže plně zaručit, zda někdo z budoucích majitelů domků nebude prosazovat změny.

#nahled|https://g.denik.cz/75/4a/krnov_jeznik_petice_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/75/4a/krnov_jeznik_petice.jpg|Petice nebyla obyvatelům nic platná.#

Také vedoucí odboru rozvoje města Pavel Doležel zastupitele upozornil, že stavební úřad nemá žádné možnosti, jak přinutit investora, aby se držel předložené studie. „Jedinou možností, jak si ohlídat vzhled zástavby, by byl regulační plán, ale ten jste odmítli,“ připomněl zastupitelům Doležel.

Radnice slíbila kanalizaci

Za obyvatele Ježníku vystoupil Alexandr Řeháček, majitel slavné vily Leopolda Bauera: „Ježník má svá specifika. Nemá kanalizaci, ale má velmi hodnotnou původní architekturu, které by se měla přizpůsobit budoucí zástavba. Přestože to není veřejná zakázka, ale soukromá investice, nebyla by v takové lokalitě vhodná architektonická soutěž? Abych to shrnul: Ježničané kanalizaci nedostanou, ale přijdou o další veřejné místo. Mně se studie líbila, pana Tavandzise znám a věřím, že nic nepokazí, ale podívejte se na to z naší strany. Do šesti domků přijde bydlet na čtyřicet nových spoluobčanů, kteří potřebují odvážet odpad, jezdit autem a odvádět kanalizační vody. Dnes nemá smysl zastavovat Ježník dalšími stavbami, ať už pěknými, nebo škaredými,“ prohlásil Řeháček a sklidil potlesk obyvatel Ježníku, kteří ho přišli podpořit.

Místostarosta Marek je ubezpečil, že na odkanalizování Ježníku se už pracuje. „Kanalizace jsou finančně náročné. Základní studii, jak řešit kanalizaci na Ježníku, už máme, a teď hledáme peníze na zpracování vyššího stupně projektové dokumentace. Je nutné to dělat po částech,“ dodal Marek a zastupitelstvo pak bez problémů schválilo prodej pozemku o rozloze 12,5 tisíce metrů firmě Značky Morava.

Fidel Kuba, Lukáš Kuba

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SO Bruntál, mladší dorost

Deník nám fandí: dorosty a muži SO Bruntál

Trojice zpěvaček, které stojí za to slyšet a vidět na Akustických Vánocích ve Vrbně pod Pradědem.

Akustické Vánoce lákají do Vrbna

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes se připravuje na sváteční koncerty

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes z Bruntálu má za sebou velmi úspěšnou sezonu.

Premiéra sboru Labyrinth

Dětský pěvecký sbor Labyrinth ze Základní školy Třemešná čeká 19. prosince premiérové vystoupení.

Vánoce na zámku v Bruntále

Advent v Bruntále každoročně ozvláštňuje vánoční jarmark na zámku.

Písničkář Pokáč zahraje v Krnově v klubu Kofola

Písničkář Pokáč patří mezi nejtalentovanější mladé textaře současnosti. Má za sebou úspěšnou spolupráci s mnoha interprety, například mapsal řadu textům pro svého kolegu Voxela. Získal si posluchače inteligentním humorem a tím, jak si umí pohrávat s češtinou.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT