VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na horách budete potkávat také komunikátora Štěpánka

Turisté v Jeseníkách se diví, proč někdo pracuje s křovinořezy mimo vyznačené stezky, kam běžný návštěvník nesmí vkročit. Copak vzácným rostlinám křovinořez nevadí? A naopak jim může turista ublížit svou podrážkou?

5.11.2017
SDÍLEJ:

Jeseníky. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

S podobnými otázkami se mohou turisté přímo na jesenických svazích obracet na usměvavého terénního komunikátora Michaela Štěpánka. Jeho práce souvisí s projektem Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.

„Náplní naší práce je komunikace s turisty a vysvětlování otázek, které se týkají ochrany přírody. Třeba právě kosení borůvčí. Když návštěvníkům hor ty věci vysvětlujeme v souvislostech, tak mnohem lépe přijímají i různá omezení. Chápou ten pozitivní efekt, ať už jde o omezení nebo různé akce, které děláme,“ prozradil Štěpánek podstatu své práce.

Hovoří s veřejností i o tom, co se přímo netýká nového projektu.

Michael Štěpánek„Když třeba někde zahlédneme kamzíky, tak tam zastavíme a půjčujeme turistům dalekohled, aby se podívali. Je tu řada zajímavostí, kterých si návštěvník třeba nemusí sám všimnout,“ popsal další poslání komunikátorů Štěpánek.

Michaela Štěpánka mohou turisté potkat hlavně na značených trasách v oblasti Pradědu. „Komunikátoři se budou pohybovat v lokalitě Velké kotliny, Bílé Opavy a Petrových kamenů. V blízkosti turistických stezek a sjezdovek je řada pěkných míst, kam lidé chodí, a neuvědomují si, jakou zátěž to představuje pro citlivou přírodu,“ doplnil Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.

Michael Štěpánek se bude v Jeseníkách pohybovat celý rok. Z vlastní zkušenosti ví, že známá dominanta Petrových kamenů bývá nejproblematičtější.

„V zimě býváme nejčastěji u sjezdovek na Ovčárně. Za slunečného počasí lyžaře láká ujít pár kroků a sáhnout si na ,Petráky´, tak jim pořád vysvětlujeme, proč se to nesmí. Pokuty se snažíme dávat úplně minimálně. Mnohem důležitější je ukázat lidem, jak mohou svým jednáním ovlivňovat přírodu,“ prozradil Štěpánek.

Nejvyšší pokutu, jakou kdy udělil, byly dva tisíce korun za neoprávněný vjezd autem do lesa, ale byl to opravdu, jak komunikátor tvrdí, ojedinělý případ.

Jak podpořit obnovu lesa a kvetoucí louky

Analýzy dendrochronologů potvrzují, že borůvky rostly na vrcholcích Jeseníků už ve 13. století. Před válkou se jesenické louky nad úrovní lesa kosily a spásal je dobytek. Tím se potlačovalo borůvčí a udržovaly se v rovnováze květnaté horské trávníky.

Jakmile zmizela stáda i horalé s kosami, druhově pestré trávníky začaly zarůstat borůvčím. V souvislých porostech borůvek jiné druhy rostlin nemají šanci přežít.

Dalším ekologickým problémem Jeseníků je přemnožená zvěř, která okusem brání přirozené obnově lesa. Ničí mladé stromy, zejména listnáče. Proto vznikl projekt vyžínání borůvčí, který by měl obnovit 25 hektarů květnatých alpínských trávníků.

V lesnatých partiích by se v rámci tohoto projektu mělo vysadit a oplocenkami ochránit před zvěří 5950 jeřábů, 700 javorů a 450 jedlí. To napomůže obnovit přirozené složení horských lesů. Stejně důležitou součástí projektu je i komunikace s veřejností a vysvětlování, jak křehký ekosystém funguje.

Ilustrační foto.

Kdo chodí do Jeseníků?

Součástí rozsáhlého projektu na ochranu nejcennějších hodnot Jeseníků je také monitoring návštěvnosti. Dosud se nikdo nepokusil tak detailně zmapovat, kdo vlastně do hor chodí a proč. Výsledky byly překvapivé.

Například se ukázalo, že lyžaři zdaleka nejsou v oblasti Pradědu tak dominantní skupinou návštěvníků, jak by se mohlo zdát. Minimálně polovinu návštěvníků Jeseníků tvoří „pěšáci“, a to i v zimě. Vyrazí na výlet s tím, že si od autobusu dojdou bez lyží na čaj nebo oběd na Barborku či na Praděd.

Pouze 15 procent je sjezdařů a 35 procent běžkařů. Odborníci předpokládají, že s rozmachem nových zimních středisek s umělým zasněžováním se lyžování po Jeseníkách víc rozptýlilo a posunulo do níže položených středisek. Přesto turisticky nejatraktivnější lokalitou na vrcholcích Jeseníků projde ročně na 300 tisíc lidí.

Jeseníky nejsou Jeseník, borůvčí není trávník

Zakázku na likvidaci borůvčí v lokalitě kolem Pradědu vyhrály Technické služby města Jeseník. Tato firma měla k dispozici jen pracovníky, kteří dřív kosili obyčejné trávníky. Až příliš pozdě si vítěz výběrového řízení uvědomil, že Jeseníky jsou něco jiného než Jeseník. Firma dokonce zvažovala odstoupení od smlouvy.

Úkolem sekáčů s křovinořezy bylo plošně odstranit borůvčí, ale ponechat na svahu jeřáby. Až do tohoto okamžiku byli všichni sekáči trávníků přesvědčeni, že jeřáb je jen stavební stroj pro zvedání břemen do výšek.

Aby náhodou nezničili něco cenného, při likvidaci borůvčí pro jistotu pečlivě obžínali kdejaké bezcenné maliní. A podobných nedorozumění bylo víc.

Pro jesenické ochranáře není snadné připravit výběrové řízení na tak specifickou zakázku. Ochranu botanických skvostů při práci v terénu má na zodpovědnosti autorizovaný dozor, ale ne pracovníci technických služeb s křovinořezy. Požadovat po uchazečích jako podmínku botanické znalosti by bylo diskriminační kritérium, protože v borůvčí v zásadě nic vzácného neroste.

Úkolem sekáčů je teprve uvolnit prostor pro šíření ohrožených druhů. Proto se firma na likvidaci jesenického borůvčí vybírala ve stejném režimu, jako kdyby šlo o tuctový trávník. Pokud by firma ze zakázky při prvních problémech vycouvala, hledání náhradníka by zabralo spoustu času.

Ochranáři nechtěli přijít o celou sezonu. Když jesenické technické služby zjistily, že není možné odstoupit bez řádného zdůvodnění, poukazovaly na různá rizika, například na nestabilní počasí s častým výskytem blesků. Součástí výběrového řízení ale byla také prohlídka místa, aby všichni uchazeči o zakázku předem věděli, kde dojde k plnění smlouvy a do čeho jdou.

Nakonec se vše v dobré obrátilo. Sekáči z Jeseníku se rychle učili a zlepšovali. Měli radost ze svých pokroků a byli hrdí, že za nimi zůstává pěkně nízko posečené borůvčí. A také měli legraci z toho, když snášeli borůvčí na zádech ve velkých vacích, a turisté si je pletli s paraglidisty.

Evropské miliony pomohou obnově Jeseníků

Obnova horských trávníků, sázení stromů či informování návštěvníků. Na tyto účely půjde do Jeseníků do roku 2023 třiadvacet milionů korun z evropských fondů. Pomohou obnově a zachování nejcennějších částí přírody v Národní přírodní rezervaci Praděd.

V nejvyšších partiích Jeseníků se nachází horská tundra. Nad úrovní lesa se dříve pásl dobytek a louky místní obyvatelé kosili. Díky lidské péči jsou zdejší trávníky tak pestré.

„Poté, co se s pastvou přestalo, začaly postupně zarůstat. Rozšířila se borůvka, která tvoří poměrně rozsáhlé a souvislé porosty. Jiné druhy rostlin v nich nemají šanci přežít,“ popsal jeden z problémů oblasti Radek Štencl ze Správy CHKO Jeseníky.

Přirozenou obnovu lesa zase komplikují velcí býložravci, kteří nadměrným okusem ničí malé stromky, především listnáče. Na Pradědu a v jeho okolí je také třeba více pracovat s návštěvníky, aby porozuměli, jak a proč vůbec je třeba o zdejší přírodu pečovat.

Na tyto problémy reaguje nový projekt Agentury ochrany přírody a krajiny. Do roku 2023 by se v jeho rámci mělo obnovit zhruba pětadvacet hektarů horských trávníků. Lesníci rovněž vysází a oplotí bezmála šest tisíc jeřábů, sedm stovek javorů a čtyři sta padesát jedlí, což pomůže obnovit přirozené složení zdejších lesů. Přímo v terénu již dva pracovníci seznamují návštěvníky se zdejší přírodou a monitorují výskyt některých rostlin a živočichů.

„Těší mě, že se ochrana přírody neuzavírá sama do sebe. Projekt není zaměřen jen na obnovu zdejší jedinečné přírody, ale věnuje velkou pozornost právě i práci s návštěvníky. Bez spolupráce s lidmi, turisty i místními, není totiž přírodu možné dlouhodobě a efektivně chránit,“ konstatoval náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Národní přírodní rezervace Praděd je největší a nejkomplexnější chráněné území svého druhu v České republice. Rozkládá se na dvou tisících hektarech v okolí Pradědu a hlavního jesenického hřebene. Na Petrových kamenech například jako na jediném místě na světě rostou zvonek jesenický a lipnice jesenická.

Ve Velké kotlině se vyskytuje více než 350 druhů rostlin. Žijí zde i vzácní motýli, jako okáč menší nebo okáč horský.

Lukáš Nedomlel, Fidel Kuba, Petr Krňávek

Autor: Redakce

5.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Dvořákův okruh 7, Krnov, Vyhrazeno jen pro OZP !!!, Požadavky: samostatnost a odpovědnost, Náplň práce: prodej, přejímka a vybalování zboží, úklid pracoviště, od 5 - 13hod. a od 13 - 20hod., Možný plný nebo zkrácený úvazek 20-40 hod, prémie., Hlásit se na telefon 608 811 703, Z : 7.2.2018 A : 24.4.2018. Pracoviště: Jindřich jandík - pracoviště krnov, Dvořákův okruh, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Jan Jandík, +420 608 811 703.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Bruntál, Zeyerova 11, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště bruntál, Zeyerova, č.p. 1932, 792 01 Bruntál 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
AKTUALIZOVÁNO
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poslanci z podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se na dnešním jednání shodli na tom, že požádají Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o zprávu ke stavu lesů na severu Moravy. Zajímají se také o to, jak v této kůrovcové lokalitě hospodařily Lesy ČR od roku 2015. Oznámila to členka podvýboru a předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT