V Bruntále se ve středu 21. prosince uskuteční podle plánu Vánoční představení Stonožky, a to dopolední pro školy i odpolední pro rodiče. Představení ale bude upraveno tak, aby nenarušilo státní smutek. Budou vypuštěny estrádní prvky, například kankán.

Na začátku představení trenérka tanečního souboru připomene význam Václava Havla, zapálí na jeho památku světýlko v lucerničce u stromečku a až pak na scénu nastoupí k úvodnímu vystoupení nejmenší děti.

Ve čtvrtek 22. prosince se na bruntálském náměstí Míru uskuteční Běh o kapra pro mládež. Akce začne v 17 hodin, před startem první kategorie bude pořadatelem vyhlášena minuta ticha. Bruntálské kino Centrum bude ve dnech státního smutku promítat, upraví však program tak, že ve dnech 22. a 23. prosince zruší promítání původně plánované komedie Přizdi*ráči. Vše ostatní zůstává beze změn.

Také v krnovském divadle i v krnovském kině Mír se vše uskuteční podle plánu. „Na poslední adventní týden jsme měli naplánovaný takový filmový program, který se myslím i s ohledem na státní smutek může bez problémů uskutečnit. V krnovském kině mimo jiné hrajeme dokument Jan Pavel II. Tento oblíbený papež se s Václavem Havlem nejednou setkal, a vážil si jeho díla. V krnovském divadle zase uvádíme operu na motivy pašijových her, což je také důstojný program, který nijak nenaruší státní smutek,“ vysvětlila vedoucí kulturního střediska Kateřina Lindovská.

Ve foyae divadla bude dnes umístěna fotografie bývalého prezidenta a před představením České jesličky uctí diváci jeho památku minutou ticha. Před každým filmovým představením bude na plátně promítnuta taktéž fotografie Václava Havla s datem narození a úmrtí a s mottem, které provázelo jeho veřejnou angažovanost – Pravda vítězí.

Podobně se rozhodli i v klubu Kofola, kde se koncert krnovských muzikantů v pátek 23. prosince uskuteční podle původního programu.

„Vážená paní Havlová, dovolte, aby vám občané města Krnova projevili svou hlubokou soustrast. Vaše ztráta je velkou ztrátou pro všechny obyvatele České republiky,“ stojí na oficiálním kondolenčním projevu soustrasti, který mohou Krnované doplnit svým podpisem v přízemí krnovské radnice.

„Plánovali jsme, že si dnes s našim souborem Červiven uděláme improvizovaný hudební vánoční večírek v hospodě Pod obrazem. Vzhledem k okolnostem se samozřejmě akce ruší, a to nejen kvůli vyhlášení státního smutku, ale pro mnohé z nás byl Václav Havel tak významnou osobností a důležitým symbolem, že prostě v těchto dnech nemáme náladu na srandičky a legraci,“ uvedla umělecká vedoucí krnovského divadelního souboru Červiven Pera Severinová.

Dita Voznicová, Fidel Kuba