U zrodu nové tradice stojí Ludmila Navarová, bývalá členka bruntálského divadla Magnet a její kamarádka Dadla Šenkyříková, známá díky svým vystoupením na divadelních akcích, poutích a jarmarcích jako Pohádková babička. Babička Dadla jezdí už několik let na podobné vodnické setkání do Chlumu u Třeboně. Tradici se rozhodla založit i u břehů Slezské Harty. „Naší snahou je přichystal skvělou letní zábavu pro turisty, kteří během letních prázdnin odpočívají u přehrady a chtějí se pobavit,“ uvedla Ludmila Navarová.

Nultý roční Vodnického splavu proběhne na Slezské Hartě od 12. do 16. července. Pořadatelé chystají program pro děti i dospělé, skládající se z pohádek, písniček a soutěží na suchu i ve vodě. „Návštěvníci Vodnického splavu se dozví jak vodníci žijí, jak vypadají a co doopravdy dělají,“ uvedl Jirka Kolumbus Krška, který v roli vodnického ministra kultury pořádá v Chlumu u Třeboně vodnickou akci nazvanou Pohádkový Chlum.

Tam například na diváky čeká pěvecká soutěž pro děti s názvem Zpívající žába, při níž si zazpívají soutěžící za doprovodu jihočeské vodnické kapely Rybníkáři. Mimo Rybníkářů pobaví publikum Divadýlko Mrak Havlíčkův Brod, Pohádková babička Dadla Šenkyříková a Divadlo Magnet z Bruntálu, Loutkové divadlo Xaver Praha a další.

Na obdobnou akci se tedy mohou těšit lidé i u nás na slezské Hartě. V červenci se Vodnický splav začne v dolní části Roudna. Během týdne se pak rozšíří také do nedalekého Leskovce nad Moravicí. Na Vodnický splav pozvou vodníci obyvatele měst a vesniček v okolí osobně. Obce projdou průvodem s krátkým hudebním programem.

O vodnickou akci okolo Slezské Harty by mohl být podobný zájem jak v Čechách, kde si lidé speciálně kvůli Pohádkovému Chlumu berou dovolenou. „Rádi bychom letos stejnou tradici založili i u nás,“ přála si Ludmila Navarová. Letní setkání vodníků v rámci projektu Vodnický splav se uskuteční na Slezské Hartě pod záštitou Mikroregionu Slezská Harta. O průběhu příprav i samotné vodnické akce se dočtete v našem periodiku. Zatím zbývá jedné: těšit se na červenec.